Депозитни алтернативи

Договорните фондове печелят от добре вложените пари.

Несигурността за бъдещето прави хората по-предпазливи и те прибягват до всевъзможни – най-вече познати мерки за защита. Именно затова може би фондовете от типа “Паричен пазар” все още печелят от депозитния ентусиазъм у нас, въпреки че лихвените проценти на повечето банки от миналата година вървят надолу.

Все пак тези колективни инвестиционни схеми успяха да осигурят добра печалба за клиентите си от началото на 2014-а. Постигат го, като съчетават предимствата на различните нискорискови финансови инструменти – депозити, репо сделки, ценни книжа и инструменти на паричния пазар, които се търгуват и в България, и в чужбина. Фондовете от този тип са подходяща алтернатива както за една дългосрочна инвестиция за постигане на по-висока доходност от депозити, така и за краткосрочно вложение при налични свободни средства за по-кратки периоди, без да се губят акумулираните лихви.

През тази година пет от управляващите дружества у нас са продавали дялове от шест такива взаимни фонда, показва проучване на в. “БАНКЕРЪ”. И през първите четири месеца вложените в тях парични средства растат стабилно в сравнение с края на декември 2013-а. Освен от вноските на новите клиенти сумите в тях нарастват и от натрупаната през периода лихва. Атрактивността на тези схеми е оценена от “ДСК Управление на активи” и управляващото дружество “атакува” пазара с два такива варианта – в левове и в евро.

Данните от фондовете показват, че те вече съхраняват в портфейлите си общо 75.594 млн. лв. (към 7 май), а сумата е набъбнала с 11.40% спрямо декември миналата година. Вярно е, че тези числа са много далеч от милиардите, които в последните години домакинствата предпочитат да трупат като спестявания в банките. Договорните фондове са все още малко позната алтернатива, но пък старанието им привлича вниманието напоследък и увеличава инвестициите в тях.

И шестте колективни схеми са направили добре сметките си и вложенията им осигуряват печалба през всички месеци от януари до момента. “Конкорд Фонд-6 Паричен пазар” е постигнал най-висока доходност за клиентите си от 1.30 на сто. Нискорисковата схема е организирана от софийското управляващо дружество “Конкорд асет мениджмънт” АД (наследник на “БенчМарк асет мениджмънт”) и е едно от най-старите на пазара (от 2008 г.). Тя привлича инвеститори, които търсят вложение в консервативен портфейл от финансови инструменти, който да им осигурява запазване на стойността на парите им, и то при по-нисък риск.

Сред другите схеми, които са се справили добре със задачата да умножат парите на клиентите си, можем да отбележим “КТБ Паричен пазар”. Фондът, който е вложил активите си основно в инструменти на паричния пазар и в дългови ценни книжа, емитирани у нас и в други държави членки на Евросъюза, се отчете пред притежателите на негови дялове с печалба от 1.25 процента. Той е организиран от “КТБ асет мениджмънт” АД и е едно печелившо бизнес начинание.

“КТБ Паричен пазар” и “Конкорд Фонд-6 Паричен пазар” са осигурили най-висока доходност за клиентите си и през последните дванадесет месеца и откакто е започнало публичното предлагане на техни дялове.

Най-“богатият” сред този тип схеми остава “ДСК Фонд Паричен пазар в лева”. Организиран от “Банката на народа”, която разполага с най-широката клонова мрежа у нас, той е привлякъл и най-много парични средства. Портфейлът му от ликвидни финансови активи – банкови депозити и други инструменти на паричния пазар, осигури на клиентите на фонда от началото на годината доходност от 0.68 на сто. А управляваните 51.435 млн. лв. му осигуряват дял от пазара на тези взаимни фондове, който расте до 68.04 процента.

Алтернативите – пари във фонд за втора пенсия, в ценни книжа, в застраховки, все още не привличат интереса на българите като начин за спестяване и увеличаване на парите им. Ясно е, че лихвите по депозити и по спестовни сметки и в следващите месеци ще продължат да се понижават. А това пък изправя хората пред избор, ако искат да извлекат полза от активите, които имат, да помислят и за друг начин за печалба. И вероятно сумите, насочени към колективни инвестиционни схеми, ще продължат да растат макар и с малко, а печелившите ще са играчите, които успеят да разнообразят портфейла си – и с банков депозит, но и с дялове от фондове от типа “Паричен пазар”.

Нестабилната икономическа ситуация в страната, както и несигурността в заетостта и в обема на доходите на домакинствата обаче все още тревожат хората и дават своето отражение върху желанието им за вложения. Въпреки постоянния ръст на депозитите не всички у нас могат да се възползват от тази възможност и оптимистичните пресмятания на статистиката все пак засягат и впечатляват малък кръг от българите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст