Дни преди откриването на летния туристически сезон хотелиерите от “Слънчев бряг” пак влязоха в разпри с ръководството на държавното дружество в курорта. Проблемът по традиция (както в началото на всяко лято) е намерението на държавното дружество да въведе пропускателен режим в източната част на комплекса.
В Съюза на хотелиерите очакват от 1 юни да бъдат наложени такси за преминаването на превозни средства през района. Те призовават своите членове и собствениците на магазини и заведения да не ги плащат.
Според председателя на организацията Елена Иванова Окръжната прокуратура в Бургас вече се е произнесла по идентичния казус от миналата година и ако издаде подобно решение сега, то ще бъде абсолютно незаконно. А със своето становище от декември 2013-а държавното обвинение определи, че въвеждането на такса от страна на държавната компания е незаконно. Магистратите постановиха, че община Несебър, на чиято територия е курортът, е единственото юридическо лице, което има право да определя такива такси. А компаниите на територията на курорта могат само да продават туристически услуги. Но държавното дружество управлява инфраструктурата на курорта, а проблемът с пропускателния режим, паркирането и организацията на движение са повод на разпри между него и хотелиерите от години.
Изпълнителният директор на “Слънчев бряг” АД Златко Димитров обаче възрази, че те не въвеждат пропускателен, а контролен режим. А дейността им не е туристическа, а търговска. Според Димитров контролният режим е за всички търговци, за таксиметровите шофьори и за собствениците на атракциони, които ползват инфраструктурата на комплекса. Търговците са задължени да зареждат магазините през определени часове от денонощието, за да не стават задръствания. Правила има и за организаторите на т.нар. bar crawl, където стотици млади туристи обикалят баровете за евтини питиета. Димитров смята, че ситуацията и правилата не са по-различни от миналогодишните, а същите такси за таксиметровите шофьори и за търговците ще бъдат в сила и тази година.
Преди месец Съюзът собствениците в “Слънчев бряг”, в който членуват 90 хотелиери, поиска от министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева курортът да се отдели от община Несебър като самостоятелна административна единица. Тогава министър Терзиева обеща да обсъди идеята със специалисти. Готовност за такъв разговор прояви и министърът на икономиката Драгомир Стойнев, под чието управление е държавното акционерно дружество. Според тях, ако по този начин ще се стигне до по-добро управление на населеното място, нямало причина предложението да не бъде прието. На този етап обаче всичко остана в сферата на пожеланията. А новият сезон отново започва с кавги…