Трезор

Migration Image

В края на април фискалният резерв на правителството в Централната банка е бил 4.6 млрд. лева. В сравнение с края на предния месец той се е увеличил с около 150 млн. лева.

 

Близо 6 млрд. лв. поддържат банките в България по сметките си в БНБ. По-голямата част от тези средства са т.нар. минимални задължителни резерви, които са един от буферите, които кредитните институции поддържат срещу евентуални кризи във финансово-кредитната система. Тези пари на практика са блокирани в БНБ и банките могат да ползват свободно само част от тях, и то при определени условия и за кратък период от време. След това трябва да ги възстановят по сметките си в БНБ.

 

БНБ публикува информация за последните стойности на международните лихвени проценти (индекси) ЛИБОР и ЮРИБОР, които ще станат изключително актуални за получателите на потребителски и ипотечни кредити у нас след 22 юни, когато промените в Закона за потребителския кредит влязат в сила. Тримесечният ЛИБОР за долари на 7 май е 0.22285%, а шестмесечният ЛИБОР е 0.32250 процента. В сравнение с началото на годината стойностите на тези лихви са се понижили с около 0.02 процента. За периода от началото на годината до 7 май тримесечният и шестмесечният европейски междубанков лихвен процент ЮРИБОР се е покачил с около 0.05 процента. На 7 май тримесечният ЮРИБОР е бил 0.336%, а шестмесечният – 0.437 процента.

 

Комисията за защита на конкуренцията отмени като незаконосъобразно решение на директора на ТП ДГС – “Пещера”, с което е обявено класирането и е определен изпълнител на обществена поръчка за предоставяне на застрахователни услуги за нуждите на горското стопанство. Проучването по преписката е показало, че жалбоподателят – застрахователна компания “Лев Инс” АД, е отстранен незаконосъобразно от производството за избор на изпълнител на основание неправилно внесена гаранция за участие в обществената поръчка. КЗК връща процедурата от етап разглеждане на документите на участниците.

 

Правителството утвърди в събота (10 май) подписаното през септември 2013 г. споразумение, с което Центърът за високи постижения в областта на финансите със седалище в Любляна се трансформира в международна организация с нестопанска цел. Центърът е създаден през януари 2011 г. в контекста на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа като специализирана регионална институция за изграждане на капацитет за управление чрез обучение в областта на публичните финанси в страните от региона.

 

Общо 305.3 млн. лв. са спечелили 147-те физически лица, които са обявили в декларациите си доходи над 1 млн. лв., показват данните от обработените до момента декларации за доходите в НАП. На базата на данните за първите десет профилът на българина, декларирал най-висок доход от 2013 г., е мъж на 49 години от София с доходи от над 6 млн. лв. годишно. Според обработените до момента декларации най-много “милионери” има в София – 66, следва Варна с 15 граждани с доходи от над 1 млн. лв. и Бургас с единадесет.

 

Блогърите във Финландия вече ще трябва да декларират стойността на продуктите и подаръците, които получават от рекламодатели и читатели, и да заплащат данък върху приходите от дейността си. Това са част от промените, които влизат в сила във Финландия през тази година. Предмети, които могат да бъдат обменени срещу пари в брой като таблети или телефони, подлежат на данъчно облагане, но например промоционалните подаръци са освободени от данък.

 

Броят на милиардерите във Великобритания нараства до 104 през 2014 г., а общото им богатство е повече от 301 млрд. паунда. В Лондон живеят 72-а от 104-те милиардери в страната.

 

Само един на всеки пет човека си мият ръцете, след като работят с пари в брой, показва изследване на MasterCard в Европа, което обхваща над 9000 потребители от 12 държави. Проучването разкрива, че европейците класират кеша като по-нехигиеничен от дръжките в обществения транспорт, но въпреки това трудно се отказват от лошия навик да харчат мръсни пари в брой. Разбира се, това е пропаганда в полза на кредитните карти , но ако стъпим на тази плоскост, ще бъде интересно да видим резултатите от подобно проучване по отношение на банкоматите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст