Правителството предостави безвъзмездно на община Ловеч терен от 127 дка в непосредствена близост до Деветашката пещера – една от най-големите пещери в България.
Местната власт има готовност да обособи на него паркинги и места за отдих на туристите, посещаващи природната забележителност. Благоустрояването на района около пещерата ще позволи той да бъде предпазен от замърсяване и мястото да се превърне в привлекателна туристическа дестинация.
Деветашката пещера е открита през 1921 година. Общата ѝ дължина е 2442 м, а височината – 60 метра. Разположена е на около 15 км североизточно от Ловеч, близо до село Деветаки на източния бряг на р. Осъм.
Въпреки че е отворена за посещения, не е с оформена инфраструктура. Достъпът до пещерата е по пътека дълга над километър, която започва малко след отбивката от пътя Ловеч — Левски за с. Деветаки в източна посока. При влажно време обаче е затруднен. Съществува и друг, алтернативен път (по-подходящ за малки деца и възрастни хора, тъй като не е стръмен), водещ до паркинг на около 50 м от пещерата — пътят към него е малко след отбивката за село Деветаки (посока Ловеч — Левски).
На около 40 м навътре от входа има просторна зала с площ 2400 кв. метра. Вътре в пещерата има два разклона, през единия от които протича рекичка, а другият е сух и топъл. Има красиви сталактити и сталагмити, а сводовете на входа са внушителни.
Една от залите в пещерата носи името "Олтара". В нея при разкопки на Регионален исторически музей в Ловеч са открити някои от най-интересните останки от времето на неолита по българските земи. Те са включени са в експозицията на Музейна сбирка "Васил и Атанас Атанасови".
Освен с археологическите находки пещерата е известна и с многообразието от обитатели. Заради размножителния период на населяващите я бозайници, през месеците юни и юли тя изцяло се затваря за посетители. Тук обитават 12 вида защитени земноводни, смок мишкар (включен в Червената книга), южен гребенест тритон, жаба дървесница, обикновена блатна костенурка, шипоопашата костенурка (включена в Световния червен списък), 82 вида птици, които се срещат в района, 13 от които включени в Червената книга, 34 вида бозайници (4 от които включени в Червената книга на България, а 15 — в световния червен списък) и 15 вида прилепи.
Природната забележителност е дом на хиляди прилепи. Деветашката пещера е едно от трите най-важни убежища за хибернация на прилепи в Европа. Тук зимува колония от над 35 000 екземпляра от видовете пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям подковонос и ръждив вечерник. Всички прилепи у нас са защитени от Закона за биологичното разнообразие, като 4 от срещащите се в Деветашката пещера видове са включени в Червения списък на световнозастрашените видове.
Пещерата е обявена за природна забележителност през 1996 година. Шансът на Деветашката пещера е в идеята на Регионална туристическа асоциация "Стара планина" и сдружение "Болкан асист" за използване на европейски фондове. Намерението е да се разработи нова туристическа дестинация "Деветашко плато", в която е включен целият карстов район като ресурс за развитието на екологичен туризъм. Проектът, озаглавен "Девет стъпки за общо бъдеще", обединява девет села (Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крамолин, Крушуна, Къкрина, Кърпачево, Тепава) и три общини (Ловеч, Летница, Севлиево), както и няколко сдружения за развитието на Деветашкото плато.
През 2011 г. в Деветашката пещера се снимат някои от по-мащабните сцени на мултимилионната холивудска продукция "Непобедимите 2", в която участват голяма част от екшън героите на Холивуд, като Брус Уилис, Джейсън Стейтъм, Силвестър Сталоун, Долф Лундгрен, Арнолд Шварценегер, Джет Ли, Жан-Клод Ван Дам и Чък Норис. За целите на снимките екипа и сценаристите на филма изграждат реален мост над река Осъм, който впоследствие оставят като подарък на местните жители.
По време на снимките еколози и природозащитници протестират срещу нарушаване на спокойствието на защитените видове обитаващи пещерата.