Банковите акции се хлъзнаха надолу

Migration Image

С шест почивни дни започна петият месец, а борсовите играчи имаха само осемнадесет сесии, за да сключват сделки на „БФБ-София“. Трябва да отбележим обаче, че ентусиазмът, с който започнаха годината, постепенно утихва. Ликвидността си остава проблем, а настроенията на инвеститорите по-скоро са… в унисон с климата извън офисите. Заради разпродажбите цените на повечето акции вървят надолу, а борсовите индекси почти задружно лъкатушеха насам-натам в търсене на вярната посока.

Заради многото празници и прекъсвания през май и борсовата търговия у нас загуби ритъма си. Малко участници и по-ниски обороти отчете и статистиката. Притежанието на банкови акции донесе тревоги в сърцата (и в портфейлите) на инвеститорите. Лихвите по депозитите продължават да пълзят надолу, а цените на тези книжа ги следваха. Търговията с тях беше белязана по-скоро от разпродажби и от търсене на друга бариера срещу продължаващото намаляване на спечелените парични средства. В резултат на това общо 532 802 акции бяха изтъргувани в краткия борсов месец май, но броят им е по-висок спрямо април.

Публичните банки дружно направиха силна първа половина на месеца, в която постигнаха най-високите си борсови котировки, и пак така „в пакет“ отстъпиха надолу през последните му две седмици.

Въпреки високата загуба, която

Българо-американска кредитна банка

отчете в края на първото тримесечие на 2014-а, инвеститорите не показват сериозна тревога и не бързат да разпродават. По-скоро се въздържаха от сключване на сделки и в единадесет търговски дни акционерите на Българо-американска кредитна банка (БАКБ) пасуваха и никой от тях не застана пред борсовите монитори. Котировките на акциите й се запазиха около нивото от 4.5 лв. – близко около тези през април. Опитите за нещо по-различно пък маркираха двете гранични стойности за месеца, които са по-високи на месечна база.

Още в първата седмица се оформи интрига около настроенията на инвеститорите. Търговията започна от цената 4.40 лв., която остана най-ниската през май, но все пак с осем стотинки надхвърля дъното от април. Ден по-късно котировките „изригнаха“ и стигнаха до месечния си връх от 4.801 лв. за дял, като добавиха двадесет и пет стотинки към стойността си.

Ентусиазмът стигна обаче само дотук. След това борсовото представяне на тези книжа замря, а когато играчите се върнаха, не бяха склонни да плащат повече от 4.5 лв. за един брой.

В крайна сметка акциите на кредитната институция „затвориха“ месеца при цена, която е с пет стотинки по-ниска от котировката от края на април. Логично и пазарната капитализация на банката на Цветелина Бориславова се сви – този път с 1.10% и според борсовите участници БАКБ беше оценена на 111.111 млн. лева. Но все пак си остана над предпочитаната граница от 100 млн. лв. за четвърти пореден месец през тази година.

Заради по-малкото сделки и статистиката отчете само 778 изтъргувани книжа на банката при 845 през април.

Българо-американска кредитна банка проведе през май редовното си общо събрание, което прие счетоводните отчети за миналата година. Мениджърите на кредитната институция отчетоха през акционерите си загуба от 15.996 млн. лв., а случилото се отново ги остави без дивидент.

За втори пореден месец акциите на Първа инвестиционна банка запазват цена над 4 лв., но показаха и склонност да слязат под тази цена. Акциите на трезора поевтиняваха, като максималната и минималната им стойност останаха под платените за тях през април.

Силното майско начало за Първа инвестиционна банка (ПИБ), с най-високата цена от 4.251 лв. за един брой (при 4.499 лв. месец по-рано), беше последвано от корекция надолу, която се запази до края на май. А падането на цените продължи негативната тенденция от април.

Със завидна лекота акциите на ПИБ се изпързаляха по ценовата стълба и търговията с тях се задържа малко над 4.1 лв. за дял. Опасенията на инвеститорите бяха последвани от разпродажби и книжата на кредитната институция загубиха около 3.29% между двете крайни котировки през петия месец. Така опряха до 4.111 лв. за акция – най-ниската цена за април и май.

Акциите на публичната банка загубиха шест стотинки от стойността си и в края на петия месец. При това положение нямаше как това да не се отрази и на пазарната й оценка. А тя вече е с 2.18% по-ниска и на 30 май ПИБ струваше 457.49 млн. лева. Добрата новина за акционерите й е, че за четвърти пореден месец през тази година финансовата институция е с капитализация над 400 млн. лева.

Неочакваното развитие на борсовата търговия накара много от притежателите на такива книжа да побързат да продават. Заради тези разпродажби общо 94 554 акции „прелетяха“ между портфейлите на инвеститорите.

Печалбата на ПИБ за миналата година да се капитализира, като бъде внесена във фонд „Други резерви с общо предназначение“, решиха акционерите на банката. Няма да се изплащат дивиденти и други отчисления и от положителния финансов резултат за 2014-а.

Книжата на

Централна кооперативна банка

 

не успяха да задържат инвеститорския интерес, на който се радваха от началото на 2014-а. А това стана причина ножицата между котировките да се разтвори до десет стотинки и сделките се сключваха в рамките между 1.434 и 1.321 лв. за акция. Цените на акциите на Централна кооперативна банка (ЦКБ) останаха под тези от април. И максималната, и минималната се „отдръпнаха“ до нови, по-ниски равновесни нива.

„Интересното“ с книжата на ЦКБ се случи през първата половина на май. Макар търговията с акциите на банката да започна силно – с максимална цена от 1.434 лв. за дял, в оставащите седемнадесет борсови сесии котировките бързо се смъкнаха надолу по ценовата стълбица под 1.4 лева. А до края на петия месец инвеститорите натиснаха котировките още надолу.

Най-високата цена (на 7 май) е с петнадесет стотинки под върховата от април, когато играчите брояха по 1.584 лв., за да имат такива книжа в портфейла си. От следващия ден цената им направи рязък завой и последва корекция на посоката. Разпродажбите смъкнаха стойността им и тя опря до ново дъно – 1.321 лв. за акция, или 7.18% под най-високата си стойност. Така акциите на ЦКБ отново направиха най-големия спад между двете гранични котировки сред петте публични банки.

Това обаче не беше всичко. По-ниската цена, отбелязана в последния ден на май – с шест стотинки, смъкна още и пазарната капитализация на банката от групата на „Химимпорт“. Борсовите играчи я оцениха на 153.89 млн. лева. Въпреки това за тринадесети пореден път тя остава над важната за кредитната институция граница от сто милиона.

Подплашените инвеститори се заеха да смятат и отново направиха ЦКБ най-търгуваната публична банка у нас. През петия месец те си размениха общо 436 479 акции, при положение че през април през борсата са прехвърлени 339 346 броя.

Централна кооперативна банка ще събере акционерите си в края на юни, за да обсъдят дейността й през миналата година. Мениджърите й предлагат с печалбата да бъдат увеличени резервите й. Предвидени са и промени в управлението и подсилване на състава на надзорния съвет на трезора с Райна Кузмова и Румен Симеонов.

Без съществени ценови изменения премина търговията с книжата на

Корпоративна търговска банка

чиито котировки останаха под тези от април. Заради слабия инвеститорски интерес статистиката отброи тринадесет сесии без сделки с книжата й през май, а в останалите цените паднаха под 90 лв. за акция. Това обаче едва ли вече изненадва някого от пазарните участници – нямаше разпродажби или срутване в котировките.

През първата половина на месеца книжата на Корпоративна търговска банка (КТБ) поддържаха стойността и самочувствието си, а цената на 18 май от 89.901 лв. за дял (най-високата за май) даде надежда и възбуди радостни очаквания у акционерите. Тя обаче не успя да прескочи трайно тази бариера и остана с 4 лв. под върховата стойност за април.

В следващите дни, лъкатушейки за пореден път върху нервите на инвеститорите, книжата на КТБ се смъкнаха до познатата от последните три месеца най-ниска стойност от 86.501 лв. (на 21 май). Тя е с 3.78% под месечната най-висока цена през петия месец. Тази бе котировката и в последния ден на май – тя изостава с пет стотинки спрямо тази от края на април. Пазарните играчи реагираха на случващото се с тези книжа, но това не промени много пазарната им оценка. Въпреки че падна до 566.731 млн. лв., тя е най-високата за българска публична банка през месеца.

При малкото сделки с книжата на банката на Цветан Василев броят на изтъргуваните не изненада никого. Едва 935 бяха изтъргувани в проведените осемнадесет борсови сесии срещу 7904 за април.

След одобрението на БНБ „Корпоративна търговска банка“ АД вече е едноличен собственик на всички акции с право на глас от капитала на „Креди Агрикол България“ ЕАД. Тя ще бъде ребрандирана и ще предлага широка гама от продукти и услуги на своите клиенти, но акцентът ще бъде върху малкия и средния бизнес и върху банкирането на дребно.

Вяла търговия наблюдавахме с акциите на

ТЕКСИМбанк АД

Малко инвеститори се възползваха от възможността за покупки и продажби на акциите й. Интересът им се изчерпа с една-единствена сделка в първата седмица на май, и то на познатата през тази година цена от 1.6 лв. за един брой, която е равна на минималната от април. Собственика си пък смениха само 56 акции.

Тъй като котировката в последния ден не се промени спрямо края на четвъртия месец, и пазарната оценка на „ТЕКСИМбанк“ запази стойността си от 44.792 млн. лева.

От месец на месец търговията на „БФБ-София“ забавя темпо през тази година. Инвеститорите не изглеждат много ентусиазирани от предлаганата борсовата „стока“ и на този фон у нас банковите депозити остават една много привлекателна инвестиция, в която се вливат свободните ни пари. А БНБ отчете, че сме спестили 456 млн. лв. през април, което пък е знак за инвеститорите, че кредитните ни институции са стабилни. Това подобрява финансовите им показатели, но спестовността на българите тежи на борсовата търговия.

В крайна сметка реакцията на пазарните играчи не закъсня. След като тези акции не им носят очаквания дивидент, то продажбата е начин да се спасят – себе си и инвестицията си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст