Инвеститорите прибраха част от печалбата

Migration Image

Международните пазари на държавен дълг започнаха леко да се отърсват от първоначалния шок от плановете, които обяви ЕЦБ за справяне с рисковете от дефлация в еврозоната. Шансовете новите мерки да върнат Европа на пътя на растежа бяха оценени положително от икономистите и това доведе до ръст в доходностите на основните ДЦК.

На Стария континент картината изглежда динамична. След спадовете през миналата седмица, дължащи се главно на обявените негативни лихви по свободните средства, депозирани от банките в ЕЦБ през тази инвеститорите, решиха не само да приберат част от печалбата, но и да се опитат да оценят бъдещото икономическо възстановяване. Това доведе до известен седмичен ръст на доходностите на основните европейски ДЦК. При десетгодишните немски бундове повишението беше 3.3 базисни точки – до 1.384%, докато сходните френски книжа се търгуваха при равнища на доход от 1.744% и при седмичен ръст от 4.1 базисни точки. Трябва да се отбележи, че доходностите по книжата, емитирани от страните от ядрото на валутния съюз, със срок до падежа от две или по-малко години, стабилно остават на равнища от и около 0 процента. Главна причина за това е повишеното търсене, породено от санкциониращата лихва от 0.1%, която ЕЦБ поиска от банките за „паркираните“ от тях парични средства, чийто обем отбеляза рекордно ниско дъно през изминалата седмица.

Във Великобритания икономиката, изглежда, се движи все по-бързо и анализаторите очакват повишаване на основните лихвени равнища в краткосрочен план. В допълнение към това инвеститорите оценяват възможността за засилен растеж на британската икономика, провокиран от силно стимулиращите мерки в еврозоната (която е основен търговски партньор на Острова). Комбинираният ефект доведе до ръст на търсената от инвеститорите доходност по десетгодишните джилтове, която достигна 2.713%, повишавайки се с 5.9 базисни точки през изминалата седмица.

На този фон страните от т.нар. периферия на еврозоната се опитват да заключат текущите рекордно ниски нива на доходност за по-дълъг период от време, издавайки книжа, позиционирани в далечния край на кривата на доходност. Испанското и италианското министерство на финансите пласираха 30-годишни облигации през седмицата, постигайки доходност съответно от 3.89 и от 4.05 процента. Повишеното предлагане на дългосрочни книжа доведе до седмични ръстове на ключовите десетгодишни книжа от 6.1 базисни точки до 2.697% за испанските ДЦК и 6.8 базисни точки до 2.824% за италианските.

В същото време данните за икономиката на САЩ показват, че ръстът върви „по план“, но има известен риск за неговата стабилност. Измеренията на първоначалните молби за помощи при безработица, както и за продажбите на дребно изненадаха негативно икономистите. Въпреки това сериозни опасения за развитието на щатската икономика липсват и това вкара движението на доходностите по трежъритата в унисон с останалите глобални ДЦК. При десетгодишните търсената норма на възвръщаемост от инвеститорите достигна 2.618%, покачвайки се с 3 базисни точки през изминалата седмица.


Коментарът не представлява препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.


Николай Ваньов

Брокер, Инвестбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст