Несигурността отхапа от цените

Migration Image

Наполовина са намалели средствата, които банките от еврозоната депозират в ЕЦБ – до 13.6 млрд. евро. Това се случи веднага след като в началото на тази седмица влязоха в действие новите й вече минусови лихвени проценти. Марио Драги прибягна до тях в опит да се пребори с негативните тенденции както във фирменото кредитиране, така и в инфлационните процеси. Щатските търговци пък трупат стока. Търговията на дребно линее. Армията на безработните там расте. Множат се безработните и в Австралия.

Ситуацията, в която се намира световната икономика, не е чак апокалиптична, но е определено тревожна и най-вече – несигурна. Именно несигурността подтикна инвеститорите да се освободят от някои инвестиции. Цените на емитираните от Испания и Италия държавни книжа се понижиха. Пострадаха също така цените на унгарските и полските книжа. В този „отбор“ са и българските книжа. Политическата нестабилност у нас, както и данните за ускоряването на дефлационните процеси също дадоха своя принос за решението на дилърите да продадат инвестициите си в български държавни облигационни емисии.

Цената на еврооблигационната ни емисия с падеж януари 2017 г. загуби близо 15 цента от стойността си, за да достигне 108.5 евро за 100 номинал в края на седмицата. В резултат на което доходността й се повиши до 1.4% на годишна база.

Книжа от деноминираната ни в долари глобална облигационна емисия с падеж през януари 2015-а вече може да се придобият с 20 цента по-евтино. Цената й в момента е 104.3 щ. долара за 100 номинал, осигуряваща възвръщаемост на инвестицията от 0.85% на годишна база вместо 0.65%, колкото беше преди седмица. От друга страна, тази наша емисия стана по-атрактивна, защото разшири лихвения си диференциал спрямо банков депозит в долари, който все още може да се договори при 0.45% годишно. Ето защо очаквам корекция още следващата седмица.

На този фон някак в сянка останаха книжата ни, емитирани на вътрешния пазар. Търговията с тези облигации и през сегашната седмица продължи да се случва на нивата от края на месец май.

Сделките с най-дългосрочната ни държавна облигационна емисия с падеж след десет години продължават да се сключват при 107.45 лв. за 100 номинал, осигуряваща доходност от 3.13% годишно. Търговията с емисията ни с падеж след пет години все още се случва на цена 103.15 лв. за 100 номинал, гарантираща доходност от 1.78% на годишна база. Без изменение е доходността и на най-краткосрочните ни държавни бонове с падежи след три и четири месеца. Те се договаряха съответно при 0.4 и 0.5% доходност на годишна база.

Българската народна банка проведе аукцион за продажба на държавна облигационна емисия на 9 юни. Тогава Министерството на финансите предложи обемът на книжата с падеж януари 2019 г. да се увеличи с допълнителните 50 млн. лв. номинална стойност. Очакванията ми, че средната доходност ще достигане 1.8% годишно, се сбъднаха. Средната продажна цена се установи на 103.11 лв. за 100 номинал, която осигурява точно тази доходност.

Следващият аукцион от редовния емисионен календар на Министерството на финансите е на 23 юни. На него ще бъдат предложени книжа от емисия с падеж през септември 2016 г. с номинал 50 млн. лева. Тази емисия също е от отворен тип и това ще е трети пореден за годината търг, на който се продават количества от нея. При реализацията на предишните, също с номинал 50 млн. лв. в края на предишния месец, средната консенсусна доходност от продажбата беше 0.82% на годишна база.

Интересът към книжата ще бъде голям, като се имат предвид късата срочност на книжата, както и станалият вече банален факт, че банките разполагат с предостатъчно свободни парични ресурси. Индексът ЛЕОНИЯ, отчитащ сключените еднодневни депозитни сделки на междубанков паричен пазар, гравитира и се понижи до 0.02% и е все още по-нисък спрямо 0.06%, колкото е ЕОНИЯ. Явен признак за отличната ликвидност на междубанковия ни пазар.


Петър Драмов,

УниКредит Булбанк АД

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на предмет "Религия и добродетели" в училищата?

Подкаст