Ответен удар срещу търговските вериги

Кънчо Стойчев и Лукан Луканов от съюза “Произведено в България”

Само седмица следа като търговските вериги, българските производители, работодателските организации, асоциацията „Активните потребители“, икономисти и юристи от областта на конкурентното право обявиха подготвяните промени в Закона за защита на конкуренцията за вредни, друга група производители и доставчици отново поискаха свободен пазар и равнопоставеност с големите търговци. Те настояха преди да бъде разпуснато 42-ото Народно събрание, да гласува корекциите в норматива, въвеждащи понятието „значителна пазарна сила“ и на свой ред обвиниха „вражеския лагер“, че манипулира общественото мнение.

„Няма опасност от поскъпване на храните след приемането на промените в Закона за защита на конкуренцията. Това е абсолютно несъстоятелно, нелогично и неприемливо твърдение. Цените сега и после са в ръцете на търговците“, заяви Лукан Луканов, председател на Съюза „Произведено в България“. По думите му подобни тези се лансират само и единствено за да се плаши обществеността.

Конкретен пример в това отношение даде Марияна Кукушева от Браншовия съюз на хлебопроизводителите. „Един хляб се фактурира към момента между 50 и 58 стотинки с ДДС, доставна цена, от която производителят реално печели 40 стотинки. Той обаче се продава на крайните потребители за 89-99 стотинки. Очевидно е откъде идва надценката. Да, веригите няма да имат право да начисляват такса „боулинг“, такса „рожден ден“ и други такива. Надявам се да нямат право да начисляват и такса „нов магазин от групата“. Но това не е обоснована причина за повишаване на цените“, изтъкна тя.

„Свръхпечалбата е за сметка на производителя и на потребителя. В България няма ред и закони и може да се реализира свръхпечалба – именно това обяснява присъствието на голям брой търговски вериги у нас. Неслучайно нито една от тях не е декларирала печалбите си, макар да е длъжна по закон. Глобата за това е 1000 лв.“, подчерта и социологът Кънчо Стойчев, който е и заместник-председател на Съюза „Произведено в България“.

Лукан Луканов определи като несъстоятелно и твърдението, че ще се наруши конкурентната среда на пазара. Зад доклад на Световната банка, според който предложените законови промени ще навредят на пазара и ще ограничат конкуренцията, производителите и доставчиците съзряха лобистки интереси. Според тях досега въпросната институция не се е месила при приемането на такива закони в политиката на други страни, като например Румъния, където през 2010-а бяха приети подобни разпоредби.

„Въпреки че законодателството сега забранява на производителите да се връща вече закупена стока, подобни клаузи има в повечето договори на търговските вериги. Не може даден магазин да поръча един тон кренвирши и след като не ги продаде, да поиска да ги върне на производителя. Това трябва да се промени. Нека да поръча, колкото може да продаде.“, коментира и Светла Чамова от Асоциацията на месопреработвателите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст