Единната европейска валута падна под 1.36 щ. долара за едно евро, но продължава да е твърде скъпа за вкусовете на председателя на Европейската централна банка Марио Драги. Напук и на всичките монетарни мерки за стимулиране на икономиката, които би трябвало да отслабят еврото. Стийвън Инглендър – управителен директор в „Ситигруп“ в Ню Йорк, споделя в интервю за агенция „Блумбърг“, че „силата на еврото е загадка още от началото на годината“. Едно от възможните обяснения, според експерта, е китайският юан. Когато китайските власти интервенират на местния валутен пазар, за да спрат поскъпването на националната си валута, те продават юани и купуват щатски долари, увеличавайки доларовите си резерви. На тази политика се дължи и ръстът на валутните резерви на Народната банка на Китай – до рекордните 3948 млрд. щ. долара в края на първото тримесечие на 2014-а. За да намали дела на зелените пари в паричния си портфейл, Пекин продава долари и купува други валути, основно евро.
В подкрепа на предположението си Инглендън привежда и примери. Например през февруари, в резултат на интервенциите на Народната банка на Китай, юанът е поевтинял с 1.4% към американските пари, валутният резерв на Китай се увеличава с 47.1 млрд. щ. долара, а еврото скача с 2.3% през същия месец. Подобен феномен се наблюдава и през април, когато китайската валута пада до най-ниската си цена към щатската за последните 18 месеца (6.2676 юна за един щатски долар на 30 април), а еврото поскъпва с 0.4 процента. Ако логиката на банкера се окаже вярна, плановете на Драги да отслаби единната европейска валута, за да помогне на износителите от еврозоната, ще се сблъскат с предизвикателство в размер 4 трлн. щ. долара.
Докато ЕЦБ се бори със силното евро,
Оланд се опитва да върже бюджета си
Кабинетът на френския президент одобри допълнителни съкращения на разходите с 4 млрд. евро, за да не надхвърли планирания за 2014-а бюджетен дефицит. Ще бъдат орязани държавни харчове за 1.6 млрд. евро и социални осигуровки за 1.1 млрд. евро. Останалите 1.3 млрд. евро ще бъдат спестени от перото за инвестициите и от по-ниските разходи за безработните и за семейни надбавки.
Тези редукции са първата крачка от т. нар. Пакт за отговорност на Оланд – програма, която предвижда намаление на разходите с 50 млрд. евро за период от три години и използване на спестените пари за финансиране на намалението на данъчното бреме на бизнеса.
Париж очаква икономически растеж от 1% през тази година и дефицит в размер на 3.8% от БВП.
Британският паунд поскъпна мощно
към единната европейска валута и се разменяше срещу 80.44 пени за едно евро (1.2432 евро за един паунд) в 16:30 ч. лондонско време на 12 юни. Валутни анализатори очакват в най-скоро време британската валута да се повиши до 1.25 евро.
Английската лира е прибавила 8% към пазарната си оценка през последните 12 месеца и това е най-доброто постижение (след новозеландския долар) измежду паричните единици на десетте развити икономики, които следят индексите на „Блумбърг“. Еврото е поскъпнало с 1.5% през същия период, а щатският долар се е обезценил с 0.3 процента.
Силният резултат на британските пари се дължи на засилването на икономиката на Острова – факт, който подхранва надежди, че „Бенк ъф Инглънд“ ще започне да повишава лихвите по-рано от първоначалните си планове. Безработицата се е понижила до 6.6% от началото на февруари до края на април, а в същото време са били разкрити 345 хил. нови работни места – най-високият ръст, откакто през 1971-ва започват да се събират статистически данни. Новите молби за обезщетение при безработица пък са намалели с 27 400 през май – 19-и пореден месец на спад.
У нас
междубанковият валутен пазар през седмицата не беше особено активен. Средният дневен валутен оборот достигна 1656.6 млн. евро (3240 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 1.2% дял от купената и продадена валута.