Болниците поставиха нов рекорд по дългове и продължават активно да се надпреварват със здравната каса кой ще завърши годината с по-голям дефицит. Общият размер на задълженията на държавните и общински лечебни заведения към 30 април е малко над 410 млн. лева. От тях просрочени са към 127 милиона. Два месеца по-рано общите дългове бяха с около 9 млн. лв. по-малко. Огромната част от недостига – 349 млн. лв., е в графата “минус” на държавните здравни заведения.
При нестабилната полититическа ситуация засега няма никакви изгледи колосалните дългове на болниците да бъдат намалени със законови средства. Много от тях ще бъдат принудени да лекуват пациентите си в “поза партер” – при постоянно нарастващ недоимък и реална заплаха от фалит. Не само това – но здравните заведения бяха неприятно сюрпризирани и с анекси към индивидуалните си договори със здравната каса. В тях са включени скандалните разпоредби на Постановление 94, които ограничават плащанията на надлимитната дейност, а “за десерт” са добавени и “бонус” финансови рестрикции. Новото е, че към задължителните два безплатни контролни прегледа след изписването на пациент вече се добавят и допълнително необходими изследвания. Те влизат в цената на клиничната пътека и също стават безплатни за пациента. Освен това, ако болен почине в леглото си преди или по време на операция или интервенция, лечебницата няма да вземе нито стотинка за дейности, които не е отчела, както и за използваните лекарства и консумативи.
“Анексът хипотетично допуска заплащане на извършена дейност над определените месечни лимити, но само ако тя се вмества в годишния бюджет на здравната каса. По прогноза на осигурителния фонд дефицитът там ще е към 500 млн. лева. Така че плащане на надлимитна дейност практически е изключено”, коментираха от Центъра за защита правата в здравеопазването.
Директорите на болници също не изпаднаха във възторг от новите наредби. Според управителя на УМБАЛ “Св. Иван Рилски” д-р Дечо Дечев в анекса пише, “че приемаме да изпълняваме Постановление 94, което е пълен нонсенс”, и добавя, че няма да го подпише.
“Подписваме анекс за сума, която е далеч по-ниска от заработката ни. И сме принудени да го направим, защото в противен случай няма да ни платят. Реално нямаме бюджет и чрез тези анекси узаконяваме някакъв бюджет, макар и нищожно малък”, добави председателят на Сдружението на общинските болници и шеф на лечебницата в Чирпан – д-р Неделчо Тотев. Колегата му от Сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев пък твърди, “че документът е нож с две остриета и няма как да бъде парафиран”.
С протестно писмо Лекарският съюз призова здравния министър д-р Таня Андреева и заместника й д-р Бойко Пенков да използват правомощията си, за да прекратят опитите на касата да налага на договорните партньори неприемливи клаузи. В него се напомня, че ръководството на съсловната организация е решило на последния си събор символично да оттегли подписите си под Националния рамков договор за 2014-а, докато касата не инициира актуализацията на своя бюджет и отмяната на “абсолютно неприемливото ПМС 94”.