Докладът на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол за дейността й през миналата година излиза едва в средата й, въпреки че през това време не беше продадена нито една голяма фирма.
Изоставането по отношение на раздържавяването е значително, признават от агенцията. Предложени са за продажба 38 обекта (акции/дялове, имоти – частна държавна собственост и цели търговски дружества), но сделки са сключени само за седем от включените в плана. Инвеститорският интерес към предлаганите обекти продължава да спада, а това донякъде се дължи и на особеностите на тези пакети от акции (дялове) и на влошаващото се финансово-икономическо състояние на съответните дружества. Негативно влияние върху раздържавяването им имат и решенията на съответните ресорни министри за прекратяване/отлагане на процедури, които агенцията вече е била подготвила и е имала готовност те да бъдат приключени.
При това положение не буди учудване фактът, че от продадените два имота – частна държавна собственост и от пет миноритарни пакета акции (от дружества с под 50% държавно участие), в това число и сделката за 122 359 акции (0.042% от капитала) на “БТК” АД, в касата на агенцията са влезли едва 3 737 647 лв., от които 3 735 271 лв. са в парични средства и 2376 лв. в компенсаторни инструменти по номинална стойност.
Най-големите суми от раздържавяване е донесла продажбата на 0.294% от капитала на “Химимпорт” АД (1 043 832 лв.) и на 7.58% от “Частно АД Зографски” АД (1 935 100 лв.). До тях може да се подреди и сумата от неустойката по договора за приватизационна продажба на имот – частна държавна собственост, включващ сграда “Редакционен корпус” и прилежащ терен на ИПК “Родина” на булевард “Цариградско шосе” 113 (9.60 млн. лв.). Единственият кандидат “ИПК Родина” АД – на медийната групировка “Обединени български вестници”, с мажоритарен собственик “Си ди дивелопмънтс”, владение на Ирена Кръстева и на банкера Цветан Василев, спечели търга през 2012 г. на началната тръжна цена от 20 млн. лева. Купувачът трябваше да дострои комплекса или да го разруши и да разчисти терена в срок до една година. Тъй като не изпълни ангажимента си, той беше санкциониран. Агенцията спечели и 343 339 лв. от държавния дял в БТК след търговото предложение, при което Министерството на транспорта и съобщенията се отказа от златната акция, която държеше след приватизацията на телекома.
Не можем да пропуснем и организираните два централизирани публични търга – 30-ия и 31-вия, на които бяха предложени за продажба 26 пакета от акции от дружества. По-голямата част от тях са предлагани неколкократно и независимо от намаляването на началните цени не се сключиха сделки за книжата от 22 фирми. Резултатите от осъществените продажби на миноритарни пакети от капитала на търговски дружества също потвърждават, че спадът в инвеститорския интерес продължава. Сред причините за това са особеностите на предлаганите от агенцията дялове – преобладаващата част са малки пакети от непублични дружества, при някои акциите са налични. Друго, което спира купувачите, е обезценката на активите поради влошаващото се финансово-икономическо състояние на предлаганите дружества.
Дейността по следприватизационния контрол на агенцията е била по-успешна – приходите от нея са в размер на 14 127 905 лв. и са надхвърлили повече от два пъти планираната стойност.
Иначе приетият “План за работа през 2013 г.” изглеждаше доста внушително и предполагаше добри приходи. По-значимите обекти, от чиято приватизационна продажба се чакаха повечко пари, бяха “АДИС”, “Аудиовидео Орфей”, “БДЖ – Товарни превози”, “БФБ-София” и “Централен депозитар”, “ВМЗ” – Сопот, “ВМТ Орбита”, “Военно издателство” и “Свободна зона-Свиленград”. Едно по едно – по различни причини, те бяха отнети от правомощията на агенцията и тя не успя да осъществи нито една от тези сделки.
Приватизационните процедури за приоритетните проекти “БДЖ – Товарни превози” и “ВМЗ” бяха спрени по искане на ресорните министри. За първото бе решено да бъде оздравявано и преструктурирано. Продажбата на “ВМЗ” се отложи до оздравяване на дружеството. Първата стъпка в тази посока беше решението на министъра на икономиката и енергетиката, в качеството му на едноличен собственик, да увеличи капитала му чрез издаване на нови 27.50 млн. поименни акции чрез парична вноска от “Държавна консолидационна компания” ЕАД. Сега държавата контролира 81.1% от капитала на дружеството, а новият инвеститор (пак държавна фирма) – 18.9% от книжата с право на глас.
По отношение на другия обект, натоварен с доста очаквания – почивната база на Министерския съвет в курортен комплекс “Св.св. Константин и Елена”, също не се сбъднаха. Въпреки че до различни консултантски фирми беше изпратен информационен меморандум на български и английски език, интерес не е проявен.
Агенцията е разходвала 659 493 лв., представляващи едва 15.6% от предвидените за миналата година. Средствата са използвани за материално-техническо осигуряване и за финансиране на дейностите по приватизация и следприватизационен контрол.
През 2013 г. за външни услуги са направени разходи общо за 390 985 лева. Най-много пари тук са използвани за изготвяне на правни анализи, приватизационни оценки и информационни меморандуми – 179 568 лв., в това число по договор за извършване на маркетинг и изготвяне на документи за “БФБ-София” АД и “Централен депозитар” АД.
За глоби, неустойки, наказателни лихви и съдебни обезщетения агенцията е платила 146 433 лева. Техническото изпълнение на 30-ия и 31-вия ЦПТ е глътнало сума в размер на 7155 лв. по договора с “БФБ – София”. Други 15 090 лв. са били използвани за публикуване на решения и обяви на агенцията в пресата.