Ще повярвате ли, че в държавните учреждения у нас е като в Силиконовата долина или поне като в някоя високотехнологична фирма? Вероятно не, ако съдите по това, че за администрацията електронните услуги са табу, официалната кореспонденция не може да бъде онлайн, видеовръзки и конферентни разговори въобще няма и дори документацията за обществените поръчки на някои ведомства все още е само на хартия. Само че независимо от този "Джурасик парк" от изнемощелия държавен бюджет с лекота се харчат милиони левове за всевъзможни технологични джаджи, които да радват депутатите и служителите в министерствата. Така беше и миналата, и по-миналата година. Отделно са големите проекти за въвеждане на електронното управление, които се финансират с десетки милиони евро от оперативната програма "Административен капацитет". Или, казано иначе, чиновниците ни би трябвало да са подсигурени с най-модерната техника.
Преди дни например Министерството на околната среда и водите обяви поредната процедура за закупуване на компютърни конфигурации и периферни устройства. Конкретно този път става дума за 239 броя настолни компютри, 48 лаптопа, пет сървъра, едно непрекъсваемо токозахранващо устройство (UPS) и дисков масив. Пресметнато е, че всичко, заедно с инсталацията и гаранционната поддръжка, ще струва около 430 хил. лева. На пръв поглед чудесна инициатива – ще се модернизират държавните служби, ще вземат да заработят по-ефективно и в крайна сметка ще измъкнат страната от екологичното блато, в което е затънала. За огромно съжаление обаче това няма да се случи. Просто защото този филм с компютрите вече сме го гледали. И то няколко пъти.
Преди малко повече от година бяха купени над 340 работни машини, 60 печатащи устройства, комуникационна техника и друго оборудване, за да се подпомогне работата при управлението на оперативната програма "Околна среда". За въпросната техника бяха похарчени 1552 496лв., като две трети от тези пари взе "Аксиор"ООД на Пламен Чирипов и Димитър Василев. Останалите печеливши бяха "Контракс", "Партньорите" и "Диджитек". Но каква е ползата от цялото това ИТ оборудване, след като Европейската комисия ни спря плащанията по екопрограмата?
По-преди това пък бяха дадени други 722995лв. за доставката на 259 персонални компютри, 314 монитори, 19 лаптопа и 50 работни станции за географски информационни системи (ГИС). Изпълнител на тази поръчка бе споменатата вече "Контркас" на Йордан Йорданов.
Като теглим чертата, излиза, че само от 2012-а насам екологичното министерство се е сдобило с над 600 компютъра и предстои да си купи още почти триста. В същото време, според административния регистър, там работят около 400 души. И като имаме предвид, че нормалният жизнен цикъл на тези устройства е около пет години, няма как да не възникне въпросът какво се случва със "старите"? Защото не ни се вярва всеки чиновник да трака на два компютъра едновременно.
"БАНКЕРЪ" отправи официално запитване към ведомството за съдбата на машините – бракуват ли се, продават ли се и кой се грижи за заличаването на информацията в тях? Също така попитахме какво налага толкова честата им смяна. Оттам ни отговориха, че всяка година се извършва инвентаризация от комисия, в която участва и експерт от отдел "Информационно обслужване". Именно той "съблюдава за заличаването на информацията в компютърните конфигурации, които се предават за ликвидация".
"При установяване на негодност комисията предлага устройствата за бракуване. За тях се извършва преценка за годносттa и се издава констативен протокол. След издаване на акт за негодност компютърното оборудване се ликвидира, като се предава на организации, извършващи дейности по оползотворяване на излязло от употреба електрическо или електронно оборудване, за което се съставя съответният протокол", обясняват процедурата от екоминистерството.
Колкото до целта на последната поръчка, тя била да се обнови само ИТ оборудване, закупено не по-късно от 2007 година. "В периода 2007-2013-а Централната администрация на Министерството на околната среда и водите е придобило 465 бр. компютърни конфигурации. От по-старите 71 машини само 19 могат да използват операционната система Windows7. Закупените компютърни конфигурации за периода 2009-а-2013-а (посоченият от Вас жизнен цикъл от около пет години) са 334 броя", казват още от ведомството. Освен това се осигурявали и компютърни работни места не само на служителите, но и на младши експерти, привлечени по програма "Старт в кариерата" към Агенцията по заетостта , които за 2014-а са девет души, на одитори на Сметна палата, при извършването на проверки на място – до 6 бр. компютърни конфигурации, и на одитори на оперативната програма "Околна среда" – до 10 бр. настолни или преносими компютри.
Усиленото купуване на електронно оборудване не е присъщо само на Министерството на околната среда. Това на икономиката и енергетиката например плати преди време по 1074 лв. на "Комсофт" ООД за 110 нови настолни компютъра и по 1767 лв. за доставката на 10 луксозни лаптопа. Мониторите за PC-та пък бяха поръчани от "Лирекс БГ", като средната цена на всеки един от тях е 230 лева. Придобивките продължават със 17 скенера по 1834 лв. всеки, осигурени от "Контракс", и 10 лазерни принтера, чийто доставчик е "Партньорите". По-любопитното в случая е, че сделката се случи само осем месеца след като бяха дадени близо 300 хил. лв. за 150 настолни компютъра с още толкова монитора, 30 скенера и мултифункционални устройства, нетсторидж система и няколко сървъра. Устройствата бяха доставени от "Стемо", "ВУДУ" и "Партньорите".
От своя страна през септември 2013-а Министерството на външните работи сключи договор с "Контракс" за доставката на петнадесет изключително мощни компютърни конфигурации, за които плати над 32 хил. лева. Сега във външно отново върви конкурс. Той е за закупуването на 100 компютъра, още толкова дигитални фотоапарати, 20 скенера за пръстови отпечатъци и 15 мобилни биометрични станции. Прогнозната стойност е 516 хил. лева.
Подобни са действията и на Министерството на финансите. В края на 2013-а то плати 1022 883лв. без ДДС на "Парафлоу Комуникейшънс", "Индекс България", "Контракс" и "Лирекс БГ" за 61 настолни компютърни системи, 13 сканиращи устройства, 10 преносими портативни скенера, 61 непрекъсваеми токозахранващи устройства, пет таблета, една мултифункционална копирна машина и оборудване за обработка, съхранение и репликация на данни. Цялото това пазаруване на техника стана по-малко от година след купуването на други 100 настолни компютъра, 35 лаптопа, 85 монитора, 45 лазерни принтера, 10 скенера, седем сървъра, три UPS-a и едно цветно мултифункционално устройство. За тях бяха платени над 300 хил. лв. на добре познатите вече "Контракс", "Сиенсис", "Лирекс БГ", а също и на "Диджитек", "Стоун Компютърс" и "Прайм Технолоджис".