Обемът на финансовата помощ за Украйна от ЕС и Международния валутен фонд (МВФ) през 2014 година ще бъде 1,61 млрд. евро, информира ИТАР-ТАСС, като се позовава на "пътната карта" за осъществяване на споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС.
Документът бе публикуван от еврокомисаря за разширяването и европейската политика на добросъседство Щефан Фюле.
В документа се предвижда допълнителна финансова помощ от 1 млрд. евро към вече съгласуваните 610 млрд. евро. Украйна ще получава парите на траншове – 600 млн. евро през юни, а останалата част през годината, както се споразумеят ЕС и МВФ. Получаването на помощта се обвързва с осъществяването на данъчна реформа.
Освен това Украйна ще получи финансова помощ от ЕС по програми за балансиране на бюджета и подкрепа на държавните реформи. По първата програма сумата може да достигне 80 млн. евро, а по втората – 365 млн. евро.
Целта на програмите е реформа на държавните служби и развитие на компетенциите на местните власти. В "пътната карта" се посочва също така, че Украйна и ЕС създават работна група за съгласуване на действията за гарантиране на сигурността на газовите доставки. Освен това ще бъде създадена допълнителна работна група за оценка на възможностите за реверсивни доставки на газ от Словакия.
Според ЕК зависимостта на Украйна от един доставчик на енергийни ресурси може да бъде намалена с реверсивни доставки от Словакия и преподписване на газовите споразумение с Полша и Унгария.
Европейската комисия оценява юридическите последици на отделянето на Крим от Украйна и предлага набор от икономически, търговски и финансови ограничения , които да бъдат незабавно приложени, се посочва в проекта на "пътната карта". Като компенсация на Украйна се предлага режим на най-голямо облагодетелстване във външноикономическата дейност от страна на ЕС, създаване на зона за свободна търговия с ЕС, като положителният ефект от премахването на търговските бариери за Украйна в ЕС се оценява на 500 млн. евро годишно.