Политическата среда в страната ни продължава да е изпитание за хода на реформите. С тези благи думи световноизвестната кредитна агенция Standard & Poor’s намали рейтинга на страната ни – в петък, на 13, по пълнолуние. Това беше и основната причина цените на книжата ни да не могат да се възползват от подема на пазара в света. Книжата на Япония и Австралия, на Русия и Украйна, на Германия и Англия, на САЩ и дори на Аржентина поскъпнаха. Но не и тези на Мексико и България.
Данните за състоянието на щатската икономика са повече от положителни и показват, че през изминалата седмица най-голямата икономическа сила се справя все по-добре с предизвикателствата на световната криза и се изправя на крака. На този фон председателят на Фед , Джанет Йелън изказа предположение, че лихвите ще растат по-бързо от очакваното. Предположение, което отприщи дилърските мераци финансовите стимули да се запазят, т.е. кранчето няма да се притваря и пари ще има. Дай на дилъра пари и оптимизъм, и той ще купи света.
Българските книжа обаче останаха в сянка и не успяха да се възползват от ситуацията, а трябваше. А трябваше, защото от 23 юни стартират срещите с потенциалните купувачи на предлаганите на международните пазари нови емисии от български евробондове . Набраните суми ще се използват за покриване на разходите по падежа на глобалната ни, деноминирана в долари емисия в началото на следващата година.
Всъщност цената на еврооблигационната ни емисия с падеж януари 2017 г. загуби 10-ина цента от стойността си, за да достигне 108.4 евро за 100 номинал в края на седмицата. Доходността й в момента е 1.4% на годишна база.
Деноминираната в долари глобална българска облигация с падеж през януари 2015-а вече може да се придобие с 15 цента по-евтино. Цената й в момента е 104.15 щ. долара за 100 номинал, осигуряваща възвръщаемост на инвестицията от 0.8% на годишна база – по-висока в сравнение с предната седмица.
Много по-осезаемо се снижиха цените на 10-годишните ни книжа, търгувани на вътрешния пазар. Сделките с най-дългосрочните ни държавни облигации с падеж след 10 години вече се сключват при 107 лв. за 100 номинал, т.е. с 45 стотинки по-евтино. В резултат на което доходността им се повиши до 3.2% годишно. Повиши се доходността и на най-краткосрочните ни държавни бонове с падежи след три и четири месеца. Те се договаряха с по 5 базисни точки по-високо, при доходност съответно 0.45 и 0.55% на годишна база.
Българската народна банка ще проведе на 23 юни аукцион за продажба на допълнително количество книжа от емисията държавни облигации с падеж след малко над две години. Тогава Министерството на финансите предложи обемът на книжата с падеж през септември 2016 г. да се увеличи с допълнителните 50 млн. лв. номинална стойност. Очакванията ми са средната доходност да достигане 0.92% годишно, т.е. с 10 базисни точки по-висока от достигнатата на предишния аукцион преди месец.
Въпреки това очаквам интересът към книжата да бъде голям. Индексът ЛЕОНИЯ, отчитащ сключените еднодневни депозитни сделки на междубанковия паричен пазар, вече упорито стои на нивото 0.02%, вместо на 0.07% – равнището, на което беше в началото на месеца. Нека да припомня, че от началото на предишната седмица ЕЦБ намали лихвите по депозираните от банките средства на депозит до минус 0.1 процента. Българските банки доскоро купуваха евро от БНБ с излишните си левове и ги депозираха на еднодневни срокове в първокласни европейски банки при лихва 0.25% и дори 0.45% на годишна база. В момента обаче не могат да го правят, защото банките котират минус 0.05% както еднодневните, така и триседмичните депозити. Именно защото банките ни разполагат с излишна левова ликвидност, която вече няма какво да правят, очаквам интересът към аукциона да е голям.
Петър Драмов,
УниКредит Булбанк АД