Парламентарното мнозинство на БСП, ДПС и “Атака” все пак успя да събори в четвъртък (19 юни) ветото на президента Росен Плевнелиев и МВР вече има нов закон. Така списъкът на правителствата, упражнявали се в безкрайни промени и ремонти на устройствения закон на вътрешното министерство, бе допълнен въпреки краткосрочния живот на кабинета “Орешарски”.
Поредният принос в статистиката стана факт след любопитни перипетии в парламента и скандални обрати, досущ като в някоя история за внезапно пламнала севда и люта омраза след разлъка. Преди да бъде приет Законът за МВР, ветото и проектозаконът за изменение и допълнение на Наказателния кодекс станаха разменни монети в първата по рода си парламентарна сделка между най-яростните опоненти на политическата сцена – БСП и ГЕРБ.
Както е известно, в навечерието на предсрочните избори червените се юрнаха да хванат последния влак, за да прокарат в залата своя закон за вътрешното министерство. За тях той е много важен, най-вече с това, че с него резнаха крилата на президента, разперени доскоро над МВР и най-вече над кабинета на главния секретар – професионален шеф №1 на ведомството. Падне ли ветото и приеме ли се законът, главсекът на МВР вече ще бъде избиран от Министерския съвет, а не от президента.
Другата монета също е с висока стойност. Става въпрос за проектозакон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, отнасящо се до борбата със сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца, детска порнография и разпространението й в интернет. Проектът е внесен в края на 2013 г. от правителството, но до второто му четене бе обогатен с идеи и предложения на опозицията.
Любопитното обаче е, че една от идеите няма нищо общо със сексуалното насилие, но пък ни отвежда към политическото такова. Група депутати от ГЕРБ начело с Красимир Велчев, съпредседател на ПГ на ГЕРБ, предложиха към чл.79 в Глава Девета “Погасяване на наказателното преследване и на наложеното наказание” да се създаде нова ал.3, в която се казва: “Не се изключват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието по отношения…извършени по политически причини, от лица, свързани с комунистическия режим след 9 септември 1944 г.”
Впоследствие предложението на ГЕРБ за отпадането на давността за политически престъпления на комунистическия режим бе доразвито и допълнено и вече се визира периодът от 9 септември 1944 до 31 декември 1989 година. Допълнението е дело на депутатката от ГЕРБ Джема Грозданова и група народни представители.
Изключително интересна е съдбата на алинея 3 при разглеждането й в Комисията по правни въпроси, председателствана от депутата от ДПС Четин Казак. Комисията подкрепи по принцип предложението на ГЕРБ, но с малка редакция на последното изречение. Така се стига до формулировката, че няма давност за престъпления, “извършени по политически причини, от лица, свързани с комунистическия режим след 9 септември 1944г., включително и тези, свързани с т.нар. възродителен процес.
Ето такъв беше контекстът на разигралата се в сряда (18 юни) пиеска между опозиция и мнозинство. В нея като главен герой дебютира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който иначе рядко се мярка в парламентарната зала. Бившият премиер поиска да се отложи разглеждането на ветото на президента за Закона за МВР. Той се мотивира с решенията на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), провел се във вторник (17 юни) при президента Росен Плевнелиев. Борисов подчерта, че на съвета е постигната договорка другия вторник (24 юни) да се проведат консултации между управляващи и опозиция за това кои закони трябва да бъдат приети до края на мандата на парламента. Лидерът на ГЕРБ повтори познати вече мотиви срещу приемането на Закона за МВР – няма финансов ресурс за някои от предвидените в него действия, текстовете му предвиждат назначения без конкурс.
Първаначално депутатите от БСП гласуваха против отлагането на ветото за МВР, което така вбеси Борисов, че той дори скъса споразумението между лидерите на партиите от КСНС за приоритетите на Народното събрание и обяви война на управляващото мнозинство. “Сега го скъсвам това и цялата толерантност, която вчера проявих, оттук нататък – война. Щом искат така, така ще бъде. Те не заслужават толерантност. Реваншизъм до дупка сега!”, обяви лидерът на ГЕРБ.
Коментирайки въпроса за политическата толерантност след заседанието на КСНС, Янаки Стоилов от БСП попита дали поправките в НК, отнасящи се до престъпленията на комунистическия режим, са в духа на добронамереността. Изненадващо след това Стоилов предложи точката за разглеждането на ветото все пак да отпадне от дневния ред и тогава депутатите гласуваха “за”. Червеният депутат заяви, че когато народните представители стигнат до гласуване на точката с промените в Наказателния кодекс, БСП ще направи същото предложение за отлагане.
По-късно заместник-председателят на парламента Мая Манолова се опита да замаже впечатлението, че има сделка, като заяви, че Законът за МВР не може да бъде предмет на никакво споразумение, тъй като е ангажимент на “Коалиция за България” към българските полицаи. Тя добави, че преодоляването на президентското вето е въпрос на процедура и тя се надява то да бъде отхвърлено с необходимите за това 121 депутатски гласа.
Русата фурия от БСП се оказа права, че не може да има никакво споразумение. Крехкото съглашение между мнозинството и опозицията, постигнато в сряда за отлагане на обсъжданията за ветото и поправките в НК, беше прекратено със скандал в четвъртък (19 юни), когато спорният закон отново бе вкаран в дневния ред на НС. След като червените се изметнаха като фурнаджийска лопата, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов побесня и заяви, че няма да участва в консултациите между парламентарно представените партии следващата седмица. По-късно 126 депутати от “Коалиция за България”, ДПС и “Атака” събориха ветото на президента Росен Плевнелиев върху новия Закон за МВР, против гласуваха 74 депутати от ГЕРБ.
В края на пиесата, в основата на чиято интрига се завъртяха Законът за МВР и промените в НК, стана очевидно, че първоначално на ДПС бе отредена роля в миманса, докато БСП и ГЕРБ, макар и за кратко, но все пак се целунаха на сцената.
Независимо от скандалния изход парламентарният спор за Закона за МВР тази седмица остави впечатление, че компромисът между БСП и ГЕРБ, дори и мимолетен като първа целувка, все пак е възможен. Въпросът е дали както във всеки любовен триъгълник няма от ревност да избият балансите на традиционния балансьор в Народното събрание. И в каква посока…