Потопът извади оцапаните гащи

От тази точка на застроеното дере е тръгнала вълната заляла “Аспарухово”.

Колко още човешки животи трябва да бъдат отнети, за да разберат политиците ни, че игричките им с електората не чинат нищо пред гнева на природата? Колко още наводнени къщи, смачкани коли и удавени животни трябва да видим, за да вдянат институциите, че именно те трябва да следят за спазването на правилата, за да е добре на всички граждани, а не на една група хора? И кога най-накрая ще се научим и ние самите, че евтините хитрини на дребно ни излизат скъпо?

Сега всички говорят за пороя, удавил варненския квартал "Аспарухово". А спомня ли си някой 2005 г., когато порои заляха районите на Ихтиман, Елин Пелин и Кричим? Тогава изведнъж всички се сетиха за затлачените корита на реки и дерета, държавата обвини местните власти, че не са ги почистили, те пък от своя страна ревнаха, че нямали пари. Започна да се имитира някаква дейност, но ентусиазмът бързо угасна само няколко месеца по-късно. Сигурно защото и политици, и специалисти тогава ни убеждаваха, че според теорията на вероятностите такова чудо е възможно да се случи веднъж на 200 години. Е, случи се отново, и то само девет години по-късно.

Край Килифарево непочистената река Белица затвори Прохода на Републиката, Добрич буквално се превърна в езеро, в Кранево стотици деца останаха откъснати от света, десетки други населени места също пострадаха. Голямата трагедия обаче бе във Варна, и то в "Аспарухово", разположено на брега на морето, което, поне на теория, би трябвало да поеме и най-огромните количества вода. Стига да не бяха хората обаче. Вярно, природата си е природа, но варненци добре знаят причината за калната вълна. Тя е тръгнала от крайната ромска махала, чиито обитатели доскоро необезпокоявани са секли на воля близката гора. За да се греят, за да постегнат къщичките си. Ако не вярвате на нас – вижте сателитната карта на "Гугъл" – там ясно личи къде е играла брадвата. Ама никой и копче не им е казвал на братята роми. Що ли? Защото са електорат на коалиционния балансьор ДПС. И на всеки един вот от "Аспарухово" са идвали поне по няколкостотин гласа за движението. Справка – в протоколите на ЦИК. Затова свещената крава не се е пипала – ама сега именно в тази махала пораженията са най-големи.

За капак на всичко, пак там, около "Темелково дере", във високата част на квартал "Аспарухово", са разполагани временни търговски обекти, които системно разрушавали отводнителната инфраструктура в района. Постройки има дори в самото корито на дерето. Повредена била и канализационната система. Затова дерето се затлачило с клони, боклуци и наноси тиня, преляло, и калната вълна заляла къщи, коли и удавила хората.

А институциите, както обикновено, се сещат за качулката, след като мине дъждът. Кметът на района Радослав Коев си изми ръцете, че от години подавал сигнали, но нямало кой да го чуе. Е, кой да те чуе бе, г-н кмете – нали ти трябва да взимаш решенията. Като не можеш да се справиш, хвърляй оставката и се махай! Но не. Политиците ни са царе на това да си прехвърлят топката. И сега стана така. Оправданията вече започнаха – "В момента звъня на цялата държава и отговор няма от никой. Тук се организирахме, но на централно ниво никаква помощ", набързо намери виновни кметът на Варна Иван Портних. Премиерът Пламен Орешарски пък обвини Портних в лъжа, но впоследствие все пак влезе в добрия тон и го покани на разговор. Повечето политически партии също потърсиха виновни по свое усмотрение. Странно защо пък вместо от мястото на събитието българският еврокомисар, отговарящ за реакцията при кризи Кристалина Георгиева, се оказа, че следи бедствената ситуация в страната през "Туитър". "С голяма скръб научавам за трагедията във Варна. Следя ситуацията с внимание и тревога. Изразявам моето пълно съпричастие с пострадалите!", написа тя.

Прокуратурата също се напъна да търси виновника – по чл. 123 от Наказателния кодекс – убийство поради незнание или немарливост при упражняване на длъжността, което предвижда до пет години затвор. Убедени сме, че и сега файда от цялата тази галимация няма да има. Ей, на – наводнението в село Бисер бе през 2012 г., но още сме в неведение коя институция всъщност отговаря за стопанисването на язовир "Иваново", откъдето тръгна вълната, удавила 10 човека. За съжаление всяка една подобна трагедия просто ни вади наяве оцапаните гащи. Дано институциите ни опровергаят. Но да не се окаже, че държавата има пари за спортни площадки в села като Гулийка, Токачка и Подрумче, а за пострадалите от наводненията райони няма. За превенция също.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст