Вечни интереси клатят “Булгартабак”

Сградата на “Булгартабак холдинг”.

Бъркотиите около “Булгартабак холдинг” не спират, стрели летят във всички посоки. Единственото сигурно засега е, че депутатът от ДПС Делян Пеевски се е барикадирал в тютюневия холдинг и движи “бойните действия” оттам.

Парите и имуществото, за които се спори, не са малко. А печалбата на компанията за първото тримесечие е най-голямата за такъв период в цялата й история. Оттеглянето на руската Внешторгбанк след продажбата на мажоритарния й дял (79.83%) през март само изостри отношенията между акционерите. А холдингът изведнъж отиде в “нечии” ръце – лихтенщайнска офшорка, зад която пък стои дубайска фирма, а зад нея е едно физическо лице, което ще упражнява контрол – това ни каза Комисията за защита на конкуренцията. Тя обаче отказа да даде повече информация. Според Търговския регистър 79.83% от “Булгартабак” се държат от регистрираната в Австрия “БТ Инвест” ГмбХ. Зад нея пък стои лихтенщайнската офшорка “Ливеро Естаблишмънт”.

В разрастващия се междуакционерен конфликт козовете на Пеевски засега са повече и той цака силно. Например съдът спря предложените веднъж от КТБ (акционер с 6.02%) и втори път от миноритарния акционер E. Mirolio Finance (със 7.2%) нови точки в дневния ред на общото събрание на 30 юни. А те искаха смяна на борда на директорите, назначаване на финансов контрольор в холдинга и разпределяне на дивидент от печалбата за 2013-а и от минали години. Така че банката остава извън управлението на холдинга (въпреки че с над 5% от акциите може да претендира за място в борда на публичното дружество) поне до края на месеца . А “Булгартабак” има какво да разпредели между акционерите си. Само печалбата му от миналата година е 81 млн. лв. и това може да донесе по 10.99 лв. дивидент за всяка притежавана акция.

Междувременно мениджърите на “Булгартабак” обявиха, че нямат никакви кредити и задължения и закриват всички сметки в банката на Цветан Василев.

Продължават и акционерните размествания в тютюневия холдинг. “Табако инвестмънт” ЕООД е увеличило на 13 юни дела си в “Булгартабак” до над 5%, сочат данните от “Централен депозитар”. Дружеството е регистрирано през септември миналата година. Негов управител е Петър Манджуков, а едноличен собственик на капитала му е “Дженерейшън Интернешънъл Инвестмънт Лимитед” от Дубай (който и да стои зад него).

Освен това стана ясно, че друго дружество с регистрация в Лихтенщайн – Woodford Establishment, ще влезе като съакционер с “Ливеро Естаблишмънт” в “БТ Инвест” ГмбХ – Австрия. И двете фирми обаче привличат интереса с… неясната си собственост.

В Комисията за защита на конкуренцията вече е внесено уведомление (на 17 юни), с което се иска разрешение двете фирми да осъществят концентрация, като придобият контрол върху фигуриращото в Търговския регистър “БТ Инвест”. И трите дружества, засегнати от процедурата, нямат търговска дейност. “Не се очаква операцията да окаже въздействие върху продуктово-географски пазари в страната”, смятат вносителите.

Всичко случващо се очевидно е част от опитите за промяна в собствеността на “БТ Инвест” и съответно на “Булгартабак”. Така с раздробяването на капитала на австрийското дружество се появява още един съдружник, който вероятно ще има право на глас в общото събрание на тютюневия холдинг.

Комисията за финансов надзор пък се намеси на 18 юни и предупреди, че ще санкционира всякакви опити за манипулиране на пазара по повод на публичната компания “Булгартабак”.

Решителният сблъсък за обладаване на “Булгартабак” явно се отлага за 30 юни, за когато е насрочено общото събрание на акционерите.

Играчите на БФБ бързо “прочетоха” новините около “Булгартабак”. Цените на акциите на холдинга плавно се спуснаха надолу и от 80.09 лв. за един брой в началото на седмицата в четвъртък по обяд (19 юни) те се търгуваха при цена от 75.10 лева.

 

 

Цветослав Цачев, ръководител “Анализи”, “Елана Трейдинг”:

“Цената на акциите на “Булгартабак холдинг” падна значително от началото на юни, като по принцип търговията е слаба. Спадът се дължи на предложението да не се изплаща дивидент и на влошаването на финансовия резултат на холдинга.

Промяната на собствеността в компанията не е гаранция за извоюване на нови пазари или прилагане на по-добри корпоративни практики. По-високата печалба от първото тримесечие на “Булгартабак” всъщност инкорпорира в себе си приходите от продажба на финансови активи. Става въпрос за прехвърлянето на 100% от акциите на фирмата “Табак маркет”, която държи марката Lafka.”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст