Потоци от думи се изговориха през последните дни по повод на кризата в КТБ и на организираната атака срещу банката. Единствената реакция на Държавната агенция „Национална сигурност“ се събра буквално в едно изречение. Обстановката е твърде емоционална, обобщи председателят на ДАНС Владимир Писанчев. Агент №1 каза това не по принцип за ситуацията около банката, а в отговор на заядлива реплика на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Бившият премиер нареди шефа на ДАНС сред онези, които трябва да си подадат оставка заради случилото се с банката.
С изключение на цитирания лаконичен коментар на Писанчев агенцията иначе запази гробовно мълчание по въпроса има ли сценарий за сриването на една от най-стабилните банки в България и за евентуална всеобща банкова криза. Бихме приели това мълчание за златна монета, ако в същото време агенцията даваше някакви знаци, че е предприела превантивни и последващи мерки това да не се случи. Монетата обаче, изглежда, е менте, защото КТБ не се размина с кризата и бе затворена, а жегата опари още две български банки, които се разминаха с бурята на косъм.
От началото на скандала, в който по някаква ирония се оплете и името на несъстоялия се шеф на агенцията Делян Пеевски, ДАНС се държи повече от странно. Например огласява като голям успех акция в Кюстендилско за „пресичане на престъпна дейност, свързана с разпространение на неистински парични знаци“ и благодарение на това са иззети материали, които могат да послужат за изработване на банкноти менте. Много е важно да се отсени разликата – „могат“, а не са били изработени. Това на практика се нарича превантивна дейност, за която ДАНС наистина заслужава поздравления, защото се отнася до защитата на финансовата и банковата система.
А какво представлява историята с КТБ? С широко медийно участие бе предизвикана паника сред вложителите, изтеглят се организирано огромни суми от корпоративни клиенти, ликвидността на банката е застрашена, следва намеса на БНБ по искане на мениджмънта на банката мишена и тя е поставено под надзор. Квесторите влизат в нея и я затварят за няколко месеца. Твърденията за удар не само срещу банката, но и срещу банковата система и дори срещу валутния борд се множат. Лошото е, че не закъсняват и факти в тяхна подкрепа…
Къде е превантивната намеса на агенцията – навременна, точна и успешна? Както в случая с кюстендилските нереализирани фалшификатори? Очевидно няма такава и този факт предизвиква поредица от въпроси. Първият от тях е защо ДАНС не изпълнява вменените й по закон задачи, свързани с разкриване, предотвратяване, пресичане и неутрализиране на поредица от опасности за националната сигурност, една от които е „опасност за икономическата и финансовата сигурност на държавата“?
Ще е проява на изключително високомерие, ако липсата на реакция от страна на скъпоплатените агенти в случая „КТБ“ бъде обяснена с виждането, че няма опасност за финансовата стабилност на държавата. Както и че няма сценарий за банкова криза и дестабилизация на страната, нито опасност за валутния борд и превръщането ни в държава, която ще се срива всеки път, когато цената на бананите на световния пазар пада…
По закон намесата на агенцията в пресичането на подобни помисли из корен и дори в зародиша им, както и противодействието на режисирани сценарии за банков срив и дестабилизация на държавата са пряка задача на ДАНС. В агенцията е структурирана специализирана административна дирекция „Финансово разузнаване“ (САД-ФР), която следва да се занимава именно с подобни задачи. Макар че основната й дейност е да следи за изпълнението на Закона за мерките против изпиране на пари, дирекцията има отношение и към сигурността на финансовата система. Както е записано в Закона за агенцията, САД-ФР осъществява функции по защита на „интегритета на финансовата система на Република България, служи за посредник и филтър между финансовата система и правоохранителната система, като ускорява и улеснява обмена на информация между тях при осигуряване на пълни гаранции за автономността на вземане на решения и защитата на получената информация“.
Това означава, че чрез тази своя спецдирекция ДАНС има възможност за наблюдение и контрол върху споменатите системи. Според друг основополагащ нормативен документ за агенцията – Стратегия за национална сигурност на Република България от 2011 г., тя е длъжна да провежда политики за финансова и икономическа сигурност. Точка 72 от стратегията например сочи какви точно: „осигуряване стабилността на финансовата система и разработване на мерки за ранно предупреждение на наличието или вероятността от възникване на рискови процеси за паричната политика, финансовата стабилност и стопанския оборот, както и упражняване на постоянен контрол върху тях“ . А точка 75 пък указва, че „органите за финансов контрол насочват усилията си към дейности и обекти, които оказват съществено влияние върху доверието в банковата система и нейната стабилност, върху спестяванията на населението и функционирането на системата за национална сигурност“.
Както се вижда, задачите пред ДАНС са очертани ясно и категорично. Освен това всяко дете вече знае, че банките са задължени да предоставят в ДАНС информация за всяка транзакция над 30 000 лв., какво остава за нареждания за теглене и трансфер на милиони евро, за каквито последно заговори прокуратурата. Очевидно агенцията би трябвало да има данни осъществени ли са подобни нареждания и плащания, или не. Ако има такива факти, нямаше да се стигне до комичната ситуация прокуратурата и БНБ взаимно да отричат твърденията си за чувалите с пари, изнесени за един ден от банката на Цветан Василев. Възможностите на финансовото разузнаване да проследява финансови потоци, включително и в КТБ, бяха потвърдени тази седмица и от бившия му шеф доц. д-р Николай Иванов, който е първият директор на Бюро „Финансово разузнаване“. Въпреки че дирекцията няма оперативни функции, нито такива по разкриване на престъпна дейност. Но никой не е отменял информационно-аналитичната работа, която разузнаването би трябвало да свърши в случая с кризата в КТБ. И тук иде ред на последния от поредицата въпроси, за които стана дума във връзка с превантивната функция на агенцията: как агентите ще опровергаят впечатлението, че бездействието им е осигурило спокойствие на авторите на сценария да допишат и последната точка в замисъла си!?












