Приходите от ловен туризъм наближават петте милиона

Migration Image

Само преди няколко месеца бившият директор на Изпълнителната агенция по горите инж. Григор Гогов съобщи, че приходите от организиран ловен туризъм през 2013-а надхвърлят със 700 хил. евро тези от предишната година и са стигнали близо 5 млн. лева. През миналата година по линия на организирания ловен туризъм у нас са пребивавали 4558 ловци, докато през 2012-а те са били 3557. Пак според Гогов през последните години ловът на дива свиня остава най-предпочитаният от чужденците поради атрактивните ловни полета и възможността за отстрел на трофеи. От едрия дивеч предпочитани видове са и благородният елен, муфлонът, сърната и еленът лопатар. От дребния дивеч интерес предизвикват бекасът, гургулицата, пъдпъдъкът, фазанът и яребицата. Чуждестранните ловци, посетили страната ни, са главно от Германия, Испания, Италия, Франция, Гърция.

Малко преди това бившият заместник-министър на земеделието и храните д-р инж. Валентина Маринова също не без гордост съобщи, че България е сред най-желаните дестинации за ловен туризъм в Европа и приходите от тази дейност бележат значителен ръст. Тя не пропускаше да подчертае, че страната ни е с традиции в отстрела на трофейни екземпляри и голяма част от любителите на лова идват у нас именно с тази цел.

Освен това повечето от ловните трофеи, отстреляни у нас, се радват на високи отличия. По линия на организирания ловен туризъм трофеите от диви свине са получили 44 златни медали. Двадесет и четири златни медала пък са били отредени за тези от благороден елен, 17 от елен лопатар и 6 за муфлон.

Странно защо в същото време докато бившите управници не преставаха да демонстрират гордостта си от развитието на ловния туризъм у нас, пак те не преставаха да раздават ловните стопанства, стопанисващи хиляди декари терени, на, меко казано, “странни” инвеститори и срещу жалки приходи за държавата…?!

Сегашният директор на Изпълнителната агенция по горите инж. Тони Кръстев, който години наред е безспорен експерт в системата на управлението на горите, преди няколко месеца беше направил анализ на заданието само за един от проведените “конкурси” за ловните стопанства. В него той ясно “транжира” модела му и установи една проста истина: че заданието е направено така, че бъдещият дългогодишен “стопанин” на публичната държавна собственост да се избира по формулата – колкото по-малко инвестиции се правят, толкова повече точки получава и му гарантира успеха в “конкурса”.

Може би най-сетне дойде времето инж. Кръстев да може да промени тези практики.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст