На референдума за независимост на Шотландия 53,8% от гласувалите са казали "не" на отделянето от Обединеното кралство.
Това са неокончателни резултати в 24 от 32 области, пише британският в. „Гардиън“. Общата избирателна активност в 24-те района, които вече са предоставили данни за гласовете, е близо 85%.
До момента отцепването на Шотландия от Великобритания е било подкрепено от общо 1 115 074 души, а срещу са 1 293 048, които са отговорили на въпроса: „Трябва ли Шотландия да стане независима държава?“ с не.
В редица райони на Шотландия избирателната активност на референдума за независимост е достигнала и 90%, информира „Скайнюз“.
Избирателната активност в най-големия шотландски град Глазгоу, например, е била около 87%, в Единбург – 89,6%, в Дънди – 90%.
Столицата на Шотландия – Единбург, е гласувала против независимостта.
61% от жителите са отхвърлили този вариант. В избирателните списъци са фигурирали 378 хил. души. Активността е била 84%.
В най-големият град на Шотландия – Глазгоу, обаче гласуваха за излизане от състава на Великобритания. 53% от фигуриращите в списъците 486 хил. избиратели са подкрепили независимостта. Активността тук е била 75%.
Един от лидерите на шотландските националисти на практика призна поражението, предаде Ройтерс. „Като хиляди други в тази страна вложих сърцето и душата си в тази кампания и сега чувствам разочарование, че със съвсем малко не успяхме да осигурим гласуване с „да“, заяви пред Би Би Си зам.-председателят на Шотландската национална партия Никола Стърджън.
Британският премиер Дейвид Камерън пък поздрави тази сутрин Алистър Дарлинг, водача на противниците на независимостта на Шотландия.
„Говорих с Алистър Дарлинг и го поздравих за добре водената кампания“, написа в „Туитър“ Камерън, чиито позиции щяха да бъдат разклатени, ако привържениците на независимостта бяха победили.