Датчаните зарязаха портфейлите

Migration Image

Датчаните все повече оставят портфейлите си у дома, защото плащанията чрез мобилини телефони обхванаха супермаркетите, кафенетата на "Старбъкс" и дори незаконните търговци в столичния квартал "Кристианиа". Почти една трета от населението на страната използва от май миналата година услугата MobilePayна "Данске банк" и чрез нея всеки ден се обработват по над 80 хил. плащания. Потребителите могат да използват MobilePay за плащане на стоки в над 3400 магазина.

За най-голямата датска банка това е начин да улесни плащанията и да съхрани местната си клиентела в момент, когато компании като "Епъл" и "Пейпал" настъпват към мобилните разплащания. Част от успеха на "Данске банк" произтича от факта, че MobilePay се предлага безплатно и е открита и за лица, които не са клиенти на институцията. За сравнение, други приложения, като Swipp на "Нордеа" и на група от по-малко банки, Paym във Великобритания, Шотландия и САЩ и Swish в Швеция, са изградени за съществуващите клиентски бази. Едва сега "Нордеа" започва да предлага услугата и на други потребители.

"Данске банк" се подготвя за успешно представяне в конкуренцията по превръщането на смартфоните в портфейли. Например "Епъл" вече вкарва чипове в най-новите си мобилни устройства в партньорство с "Виза", "Мастъркард " и "Америкън експрес". По думите на Марк Хансен, който отговаря за развитието на MobilePay на "Данске", това приложение ще може да прави всичко, "независимо дали се плаща с кредитни карти, в брой, чрез интернет, или пък се приспадат автоматично месечни плащания".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст