Франсис Дрейк – първият англичанин, обиколил Земята

Migration Image

На днешния ден през 1580 г. сър Франсис Дрейк и неговата експедиция акостират в Плимут (Plymouth, пристанище на протока Ла Манш, в Югозападна Англия) след 33-месечно околосветско пътешествие. Те стават първите британци, обиколили Земята.

Сър Франсис Дрейк (Francis Drake) е английски пират, мореплавател, герой от много морски битки. Занимавал се също с политика и инженерство. Той е първият англичанин, който обикаля земното кълбо по вода (1577-1580 г.) и така става вторият мореплавател след Фернандо Магелан, осъществил пълно околосветско пътешествие.

Всичко започва на 13 декември 1577 година. Дрейк предприема прочутото си пътуване с кораба "Златната кошута" (100 т) и още четири по-малки по пътя на Магелан. През април 1578 г. пиратите достигат до бреговете на Южна Америка в района на Ла Плата и бавно се придвижват на юг. Зимата прекарват в залива Сан Хулиан, където близо 60 години по-рано зимува и Фернандо Магелан, а Дрейк, подобно на великия си предшественик, потушава бунт на корабите си и привежда в изпълнение няколко смъртни присъди. По нататък пиратите навлизат в Магелановия проток и заобикаляюки Южна Америка флотилията навлиза в Тихия океан.

Дрейк поема на север покрай западното, тихоокеанско крайбрежие на Южна Америка, като продължава да ограбва градовете по крайбрежието на Чили и Перу и да пленява нищо неподозиращите испански кораби, натоварени със стоки и скъпоценности.

В средата на юли 1579 г. Дрейк потегля през Тихия океан към островите Ладронес (Мариански острови). След това спира на различни други острови, за да се снабдява с необходимите хранителни продукти, за ремонт на кораба и за почивка. След това корабът блуждае още няколко седмици в началото на 1580 г. в лабиринта от острови, като се натъква на подводен риф и едва не потъва. Край Ява от местните жители англичаните научават, че недалеч също има такива големи кораби като техния и Дрейк решава да не се бави повече, тъй като няма никакво желание да се среща с португалците и взима курс право към нос Добра Надежда (Южна Африка). В края на юни носът е заобиколен, след два месеца е пресечен и Северния тропик и на 26 септември 1580 г. се завръща в Англия с пълни трюмове с подправки и испанско злато и сребро – след две години и десет месеца плаване.

Пиратският рейд на Дрейк открива за английските кораби морските пътища, известни по-рано само на испанците и португалците, но в същото време рязко обтяга англо-испанските отношения. Испанският посланик настоява екипажът да бъде обесен, но кралица Елизабет I защитава моряците, като използва факта, че Испания подстрекава бунтовете срещу нейното царуване в Англия и третира английските кораби по същия начин, както Дрейк – испанските. Освен това тя държи на правото на англичаните да прекосяват Тихия океан, въпреки че испанците гледат на него като на свое вътрешно море. Кралицата обсипва Дрейк с кралски милости. Присъжда му титлата баронет, приема от него скъпоценни подаръци и лично "ощастливява със своето присъствие" блестящия банкет, устроен на пиратския кораб в нейна чест. Тя заповядва да се докладва на испанския посланик, че всички ценности ще се съхраняват в кралската съкровищница дотогава, докато между Англия и Испания не се изгладят дипломатическите отношения.

През 1582 г. Дрейк става кмет на Плимут и съветник на английското правителство по морските въпроси, а през 1585 г. и член на Парламента.

Следващата задача, която му е възложена, е да атакува испанските пристанища, в които се подготвя испанската "Непобедима Армада" за нашествие в Англия. С четири бойни кораба Дрейк напада Кадис и унищожава 38 кораба. Заслугата на Дрейк за победата по-късно над Армадата е първостепенна и той постоянно кара правителството да усилва морската мощ на Англия.

Сър Франсис Дрейк е описван като най-добрия от моряците на Елизабет I: човек, готов на всякакви приключения, обичан и следван от хората си, човек с висока интелигентност. Най-добрият пример за почитта към него е заливът край Дартмур (близо до Плимут), който все още носи неговото име.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст