Сензация: Китайската икономика задминава САЩ по покупателна способност

IMF

Китайската икономика вече е най-голямата в света, задминавайки тази на САЩ като покупателната способност, пише WBP Online, цитирайки доклад на Международния валутен фонд (МВФ).Според показателя до края на 2014 г. Китай ще отговаря за 16,48% от световната покупателна способност, докато американската икономика ще се равнява на 16,28% от общия дял.

Икономиката на Китай вече е най-голямата в света, след като изпревари тази на САЩ по показателя Брутен вътрешен продукт, преизчислен в долари по паритет на покупателната способност на своята валута. Такава е официалната оценка на Международния валутен фонд. Пекин все още изостава по БВП на глава от населението поради значителното изпреварване на щатите по броя на жителите си. Според публикуваните на 7 ноември икономически прогнози на МВФ, до края на 2014 година Китай ще има БВП по паритет на покупателната способност 17.6 трилиона долара, а САЩ – 17.4 трилиона долара.
През 2005 година китайската икономика бе под 50% от американската, през 2011 година достигна 87% от нея, а през 2014 година вече я е изпреварила, показват още данните на фонда. Прогнозите са през 2015 година Китай да дръпне с близо 900 милиарда долара на щатите, а през 2019 година разликата да достигне 5 трилиона долара

Удивителна е скоростта, с която Китай задминава САЩ. До 2005 г. размерът на китайската икономика е над два пъти по-малък от този на американската, измерен на база покупателна способност. При подобен темп на растеж икономиката на Китай ще бъде с 20% по-голямата от тази на САЩ до 2019 г., ако предположим, че прогнозата на МВФ е правилна. Добрата новина за САЩ е, че все пак ще измине още време преди Китай да се превърне в най-голямата икономика по отношение на БВП от глава на населението.

Докладът на МВФ излиза само два дни след като Световната банка (СБ) понижи прогнозата си за икономическия растеж в Китай за следващите три години. Като причини за ревизията институцията отчита нуждите от скъпоструващи структурни реформи и финансова уязвимост.

Китайските власти обаче не изглеждат притеснени от понижената оценка, имайки предвид, че индустриалният и трудовият пазари в страната вероятно ще останат силни двигатели на икономиката, въпреки реформите.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст