В съзвучие с развитите международни капиталови пазари през изминалата седмица и “БФБ-София” беше изцяло под влиянието на “мечите” настроения. До известна степен “масло в огъня” на несигурността наляха и политическите въпросителни относно предстоящото сформиране на стабилно управление у нас след проведените в началото на месеца парламентарни избори. Разпродажбите бяха активни и повсеместни, като, разбира се, най-податливи на набезите отново се оказаха по-ликвидните компании, или т.нар. сини чипове. Борсовите индекси загубиха между 1 и 2% от стойността си, а най-старият и представителен “лакмус” – SOFIX, съвсем логично беше един от най-засегнатите при интензивното закриване на портфейли.
Разпродажбите на книжа на по-голямата част от компаниите се активизираха към края на седмицата. С най-солидни загуби сред публичните банки бяха Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Централна кооперативна банка (ЦКБ). Двата “трезора” на моменти регистрираха срив в капитализациите си от около 8% на седмична база. В резултат на “промоциите” ПИБ отново се отдалечи от 3 лв. за дял и акциите намериха подкрепа на нивата около 2.70 лв. за една. Същевременно книжата на ЦКБ пък бяха тласнати към номинала си от 1 лв. за брой, но възстановиха част от загубите.
Активни разпродажби имаше и при акциите на “М+С хидравлик”. Казанлъшкият производител на хидравлични елементи и системи загуби над 7% от капитализацията си и проби низходящо нивото от 5 лв., достигайки на моменти със завидна лекота до 4.80 лв. за дял. Сходна ситуация наблюдавахме при обикновените акции на “Химимпорт”. Енергични разпродажби отдалечиха с допълнителни 7% мегахолдинга от “заветните” 2 лв. за един брой. И най-новият член на SOFIX – “Индустриален капитал холдинг”, не беше пощаден. Бившият приватизационен фонд загуби близо 4% от стойността на акциите си до под 4 лв. за дял.
На общия негативен фон доста стабилно се движеше търговията с книжата на “Еврохолд България”. Макар и при вяла търговия, те успяха да се задържат на зелена територия, до известна степен подкрепени фундаментално от публикуваните през седмицата финансови данни. Застрахователният подхолдинг на “Еврохолд” – “Евроинс Иншурънс груп”, отчита ръст от 98% на премийния приход през септември на годишна база до 12.18 млн. евро. Солидният скок се дължи почти изцяло на “Евроинс Румъния”, където има покачване в приходите от 181 процента. Същевременно автомобилният подхолдинг – “Авто Юнион”, показва 14% ръст на продажбите през септември на годишна база до 278 автомобила. Същевременно от данните стана ясно, че при ЗД “Евроинс” има понижение от 3.7% – до 2.19 млн. евро. На борсата акциите на застрахователя бяха разпродадени до нивата непосредствено над 1 лв. за дял.
И през септември продължи активното преоформяне на портфейла от земеделска земя на “Адванс Терафонд” АДСИЦ. През месеца дружеството е закупило 3270 дка при средна цена от 800 лв/дка, а е продало 6771 дка при средна цена от 1146 лв. на декар. От дружеството съобщиха също така, че през стопанската 2014-2015 г. са отдадени за обработка 75.5% от нивите му при средна аренда от 41.18 лв. на декар, като тя е с 14% по-висока. Добрите данни не успяха да предпазят книжата на “Адванс Терафонд” от поевтиняване и на седмична база отстъпиха с около 2% – до 2.40 лв. за дял.
Разпродажби наблюдавахме при две компании от групата на “Химимпорт” – “Проучване и добив на нефт и газ” и “Зърнени храни България”. Петролната компания загуби близо 7% от капитализацията си до малко над 9 лв. за дял. Същевременно книжата на “зърнения” холдинг отслабнаха с още около 5% – до около 0.57 лв. за акция.
Кирил Иванов, инвестиционен консултант