Министърът на икономиката на Япония Око Обучи подаде оставка заради скандала с разходите на грим, според британската информационна агенция Ройтерс. Тя е подала оставката си на премиера Шиндзо Абе по време на 30-минутна среща между двамата на фона на разразил се в последните дни финансов скандал.
Обучи отказа коментар, след като излезе от кабинета на премиера Шиндзо Абе. Тя беше една от петте жени министри, назначени от Абе при министерски рокади само преди два месеца.
40-годишната Обучи, дъщеря на бившия премиер Кейдзо Обучи, за която се смяташе, че може да стане първата жена министър-председател на Япония, е връчила оставката си след твърдения, че два фонда, които я подкрепят, са харчили неправомерно пари, предназначени за политически цели.
Твърди се, че 43 млн. йени (около 400 хил. долара) от предизборните дарения са били похарчени за организиране на театрални представления за избирателите и привържениците на Обучи, като тези пари не са били отчетени в счетоводните книжа. Освен това крупни разходи за развлечение на избирателите се смятат за опит те да бъдат подкупени.
Установено е също, че 3,8 млн. йени са били похарчени за купуване на стоки от магазини, собственост на роднини на Обучи. Това също се смята за нарушение на закона за използването на средствата, предназначени за политическа дейност.
Като ръководител на влиятелното министерство на икономиката, търговията и промишлеността Обучи беше натоварена с изпълнението на непопулярния план на Абе да възстанови работата на атомните реактори, изключени след ядрената авария във Фукушима.
Японските медии твърдят, че Абе обмисля да смени също министъра на правосъдието Мидори Мацушима, обвинена от опозиционната Демократическата партия, че е нарушила закона за изборите, като раздавала хартиени ветрила на избирателите. Опозицията иска и оставката на министъра на отбраната Акинори Ето по сходни обвинения.
Абе, който стана премиер през декември 2012 г. за втори път, обеща да съживи японската икономика и да укрепи сигурността на страната, за да може да се справи с растящите предизвикателства от Китай. Преди това той заемаше премиерския пост от 2006 до 2007 г., но беше принуден да подаде оставка след скандали, свързани с някои от министрите, един от които се самоуби.