Законът не предвижда гарантираните депозити да бъдат изплащани от държавния бюджет, в случай, че има недостиг в гаранционния фонд. Това каза в сутрешния блок „Добро утро, България” на Радио „Фокус” икономистът проф. Боян Дуранкев във връзка с кризата в КТБ и изплащането на гарантираните от закона депозити до 100 хил. евро. По думите му ако средствата във фонда не са достатъчни има и други механизми за осигуряването им.
„По решение на Управителния съвет на гаранционния фoнд недостиг се покрива по най-малко три начина. Първият вариантите да бъдат задължени останалите банки да преведат авансово премийни вноски, втората възможност е увеличаване на годишната премийна вноска от банките. Ако тези два варианта не се случат, въпреки че те са напълно законни, тогава може да се вземат заеми, определени от Управителния съвет на фонда”, каза още проф. Боян Дуранкев
Експертът допълни, че тегленето на заем от държавния бюджет е последният възможен вариант. По думите му политическата класа трябва да бъде притисната от хората да предприеме мерки за защита на интересите на народа, а не на банковата олигархия. „Необходимо е да се въведе ред и във финансовото разузнаване, тъй като сега то мълчи в полза на определени олигархични кръгове. Не вярвам, че това нещо ще се случи сега или утре, дори и със съставянето на навото правителство, но целият народ, а не само вложителите в КТБ трябва да притисне политиците, за да се обърнат към неговите интереси”, коментира проф. Дуранкев. По думите му, за да се въведе ред в банковата система на страната са необходими преди всичко промени в законодателството и много сериозни кадрови промени в ръководството на БНБ.