БФБ с 55% по-ниска печалба

БФББългарска фондова борса

За­ра­ди лят­но­то от­пус­кар­с­ко нас­т­ро­е­ние и лип­са­та на ак­тив­на тър­го­вия “БФБ-Со­фия” АД е на пе­чал­ба са­мо с 2 хил. лв. през тре­то­то три­ме­се­чие на 2014 г., ста­ва яс­но от меж­дин­ния сче­то­во­ден от­чет на дру­жес­т­во­то. Но то­ва все пак е по-доб­ре от ре­зул­та­та през съ­щия пе­ри­од на ми­на­ла­та го­ди­на, ко­га­то то има­ше за­гу­ба от 53 хил. ле­ва.

За вре­ме­то от яну­а­ри до сеп­тем­в­ри при­хо­ди­те от ос­нов­на дей­ност на ли­цен­зи­ра­ния па­за­рен опе­ра­тор са се сви­ли с над 19% на го­диш­на ба­за – до 1.712 млн. ле­ва. А то­ва се дъл­жи ос­нов­но на на­ма­ле­ни­е­то в при­хо­ди­те от ко­ми­си­о­ни за сдел­ки на бор­са­та (с над ед­на тре­та). Спа­дът е ре­зул­тат от по-сла­ба­та тър­го­вия, по­тис­на­та от по­ли­ти­чес­ка­та нес­та­бил­ност и от проб­ле­ми­те в ед­на от го­ле­ми­те бан­ки в стра­на­та.

Ста­тис­ти­ка­та в то­ва от­но­ше­ние е по­ка­за­тел­на. Обо­ро­тът на ре­гу­ли­ра­ния па­зар на фи­нан­со­ви ин­с­т­ру­мен­ти през лет­ни­те ме­се­ци бе­ше 102 591 113 лв., ка­то на­ма­ле­ни­е­то от над 40% от­ра­зя­ва ос­нов­но се­ри­оз­на­та про­мя­на в стой­ност­та на по­куп­ко-про­даж­би­те на ак­ции (без АД­СИЦ), на АД­СИЦ и с ком­пен­са­тор­ни ин­с­т­ру­мен­ти. Тен­ден­ци­я­та при броя на сдел­ки­те е съ­ща­та – той е с 49% по-ма­лък спря­мо съ­щия пе­ри­од на 2013-а. За­ед­но с то­ва през три­ме­се­чи­е­то са­мо две еми­сии от фи­нан­со­ви ин­с­т­ру­мен­ти бя­ха ре­гис­т­ри­ра­ни за тър­го­вия на па­за­ри­те, ор­га­ни­зи­ра­ни от “БФБ-Со­фия”, и три дру­жес­т­ва уве­ли­чи­ха ка­пи­та­ла си със соб­с­т­ве­ни сред­с­т­ва.

При­хо­ди­те от лих­ви оба­че се уве­ли­ча­ват, то­ва е та­ка и през три­те три­ме­се­чия на та­зи го­ди­на и по­ма­гат на дру­жес­т­во­то да из­ле­зе на зе­ле­на те­ри­то­рия. Стой­ност­та на па­рич­ни­те сред­с­т­ва и те­зи по сроч­ни де­по­зи­ти в бан­ки (уве­ли­че­ние) от­ра­зя­ва по­ли­ти­ка­та на ком­па­ни­я­та по уп­рав­ле­ние на сво­бод­ни­те й сред­с­т­ва. Не ста­ва яс­но оба­че кол­ко от па­ри­те на “БФБ-Со­фия”, в раз­мер на 4.889 млн. лв. към 30 сеп­тем­в­ри, се на­ми­рат в Кор­по­ра­тив­на тър­гов­с­ка бан­ка и в ТБ “Вик­то­рия”. Спо­ред Ми­нис­тер­с­т­во­то на фи­нан­си­те 25.16% от тях са бло­ки­ра­ни в КТБ, а дру­ги 13.04% – в ТБ “Вик­то­рия”.

По ос­нов­ни­те раз­ход­ни пе­ра дру­жес­т­во­то е ре­а­ли­зи­ра­ло на­ма­ле­ние, ко­е­то е след­с­т­вие от то­ва, че са по­хар­че­ни по-мал­ко сред­с­т­ва за ма­те­ри­а­ли и кон­су­ма­ти­ви, за вън­ш­ни ус­лу­ги, за пер­со­на­ла (с 0.24%). През тре­то­то три­ме­се­чие “БФБ-Со­фия” ве­че ин­вес­ти­ра и в дъл­гос­роч­ни дър­жав­ни цен­ни кни­жа. Към 30 сеп­тем­в­ри вло­же­ни­е­то в крат­кос­роч­ни ДЦК (с па­деж до ед­на го­ди­на) ос­та­ва на стой­ност 1.828 млн. ле­ва. Но в ба­лан­са ве­че има и дъл­гос­роч­ни ДЦК – за 2.169 млн. ле­ва. То­ва са за­ку­пе­ни­те през юли дър­жав­ни цен­ни кни­жа – ев­ро­об­ли­га­ции, из­да­де­ни от Ми­нис­тер­с­т­во­то на фи­нан­си­те.

Та­ка въп­ре­ки сла­бо­то пър­во по­лу­го­дие “БФБ-Со­фия” все пак от­чи­та пе­чал­ба, но тя е с 55% по-нис­ка на го­диш­на ба­за – 257 хил. лв. за де­вет­ме­се­чи­е­то на 2014-а.

За­ра­ди под­го­тов­ка­та за при­ва­ти­за­ция на ком­па­ни­я­та не са пред­п­ри­е­ма­ни про­ме­ни в ак­ци­о­нер­на­та й струк­ту­ра. Ос­нов­ни­ят па­кет от 50.05% ос­та­ва в ръ­це­те на Ми­нис­тер­с­т­во­то на фи­нан­си­те. Ин­вес­ти­ци­он­ни пос­ред­ни­ци и бан­ки дър­жат 21.4%, дру­ги фир­ми – 19.42%, а фи­зи­чес­ки ли­ца – 9.12% от кни­жа­та с пра­во на глас. За­паз­ва се и де­лът на чуж­дес­т­ран­ни­те ак­ци­о­не­ри – 3.54%, към края на сеп­тем­в­ри.

 

Търговията със собствените акции на “БФБ-София” АД през третото тримесечие остана слаба, което напълно отразява тенденциите на пазара у нас като цяло. Цената в края на септември се понижи спрямо тази в началото на юли с 37 стотинки за акция. Максималната котировка за периода беше 3.98 лв. за един брой, а минималната – 3.005 лв., отчита безпристрастно борсовата статистика.
Общо бяха прехвърлени 89 670 лота в 233 сделки, което в сравнение с изтъргуваните през второто тримесечие представлява намаление съответно с по 58.31 и 36.16 на сто. Интересите на борсовите играчи са се срещнали в 42 от общо 65 сесии за периода.
Слабостта на пазара и липсата на ентусиазъм продължи на притиска и акциите на борсовия оператор, които дълбаят надолу през целия октомври, а към края на месеца цената им падна до 3.299 лв. за дял.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст