Заради лятното отпускарско настроение и липсата на активна търговия “БФБ-София” АД е на печалба само с 2 хил. лв. през третото тримесечие на 2014 г., става ясно от междинния счетоводен отчет на дружеството. Но това все пак е по-добре от резултата през същия период на миналата година, когато то имаше загуба от 53 хил. лева.
За времето от януари до септември приходите от основна дейност на лицензирания пазарен оператор са се свили с над 19% на годишна база – до 1.712 млн. лева. А това се дължи основно на намалението в приходите от комисиони за сделки на борсата (с над една трета). Спадът е резултат от по-слабата търговия, потисната от политическата нестабилност и от проблемите в една от големите банки в страната.
Статистиката в това отношение е показателна. Оборотът на регулирания пазар на финансови инструменти през летните месеци беше 102 591 113 лв., като намалението от над 40% отразява основно сериозната промяна в стойността на покупко-продажбите на акции (без АДСИЦ), на АДСИЦ и с компенсаторни инструменти. Тенденцията при броя на сделките е същата – той е с 49% по-малък спрямо същия период на 2013-а. Заедно с това през тримесечието само две емисии от финансови инструменти бяха регистрирани за търговия на пазарите, организирани от “БФБ-София”, и три дружества увеличиха капитала си със собствени средства.
Приходите от лихви обаче се увеличават, това е така и през трите тримесечия на тази година и помагат на дружеството да излезе на зелена територия. Стойността на паричните средства и тези по срочни депозити в банки (увеличение) отразява политиката на компанията по управление на свободните й средства. Не става ясно обаче колко от парите на “БФБ-София”, в размер на 4.889 млн. лв. към 30 септември, се намират в Корпоративна търговска банка и в ТБ “Виктория”. Според Министерството на финансите 25.16% от тях са блокирани в КТБ, а други 13.04% – в ТБ “Виктория”.
По основните разходни пера дружеството е реализирало намаление, което е следствие от това, че са похарчени по-малко средства за материали и консумативи, за външни услуги, за персонала (с 0.24%). През третото тримесечие “БФБ-София” вече инвестира и в дългосрочни държавни ценни книжа. Към 30 септември вложението в краткосрочни ДЦК (с падеж до една година) остава на стойност 1.828 млн. лева. Но в баланса вече има и дългосрочни ДЦК – за 2.169 млн. лева. Това са закупените през юли държавни ценни книжа – еврооблигации, издадени от Министерството на финансите.
Така въпреки слабото първо полугодие “БФБ-София” все пак отчита печалба, но тя е с 55% по-ниска на годишна база – 257 хил. лв. за деветмесечието на 2014-а.
Заради подготовката за приватизация на компанията не са предприемани промени в акционерната й структура. Основният пакет от 50.05% остава в ръцете на Министерството на финансите. Инвестиционни посредници и банки държат 21.4%, други фирми – 19.42%, а физически лица – 9.12% от книжата с право на глас. Запазва се и делът на чуждестранните акционери – 3.54%, към края на септември.
Търговията със собствените акции на “БФБ-София” АД през третото тримесечие остана слаба, което напълно отразява тенденциите на пазара у нас като цяло. Цената в края на септември се понижи спрямо тази в началото на юли с 37 стотинки за акция. Максималната котировка за периода беше 3.98 лв. за един брой, а минималната – 3.005 лв., отчита безпристрастно борсовата статистика.
Общо бяха прехвърлени 89 670 лота в 233 сделки, което в сравнение с изтъргуваните през второто тримесечие представлява намаление съответно с по 58.31 и 36.16 на сто. Интересите на борсовите играчи са се срещнали в 42 от общо 65 сесии за периода.
Слабостта на пазара и липсата на ентусиазъм продължи на притиска и акциите на борсовия оператор, които дълбаят надолу през целия октомври, а към края на месеца цената им падна до 3.299 лв. за дял.