Политиците трябва да слушат икономистите

камен спасов

Близо 20% от растежа на общата производителност се дължат на иновациите, заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Камен Спасов по време на участието си в международната научна конференция „Индустрия и иновации – 2014“, на която в. "БАНКЕРЪ" е медиен партньор. Форумът се организира за пети път от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Целта на събитието е да се обсъдят политики и добри практики за развитие и подкрепа на иновативните дейности. Участниците от своя страна представят подходи и инструменти за подобряване на конкурентоспособността на българските фирми чрез управление на иновациите. В презентациите на международните лектори в панелите, основно се засягат инвестициите в комуникационните технологии и тяхната полза за бизнеса, управлението и обществото.

„Политиците трябва да слушат икономистите, когато правят политиките, за да се развиват иновациите“, категоричен е заместник-министър Спасов. В това число влизат и инвестициите в науката, които към момента клонят към нула. Въпреки тези резултати обаче, заместник-министърът добави, че на иновациите се дължат 5% от БВП и 25% от общите разходи за научно-изследователска и развойна дейност за частния сектор. По тази причина той подчерта, че от гледна точка на бизнеса и управлението е важно как да се използват съвременните информационни комуникационни технологии (ИКТ), за да се развиват новите бизнес модели.

Сред предимствата за инвестиции в комуникациите са по ниската цена на услугите, подобряването на държавното управление, развитието на науката и образованието. В тази насока в стратегията на страната ни е записано, че ще се работи в посока на това България да се превърне в държава  икономика на знанието и развитието на информационното общество. „Това може да бъде постигнато само с общите усилия на държавата бизнеса и неправителствените организации, защото ако се разчита на само на държавата – няма да стане“, заключи заместник-министър Спасов.
Към настоящия момент в ИКТ сектора се намират девет хиляди предприятия и около 1%  от заетите лица са част от него. В същото време над 50% от приходите в тази сфера се генерират от износ. По данни на министерството се наблюдава тенденция за намаляване на чуждите инвестиции в ИКТ сектора. Въпреки намалението, което основно се обяснява с икономическата криза, основните инвестиции са от телекомуникациите, защото при тях добавената стойност е много голяма.

По думите на Спасов, според поставените цели на Европейския съюз, напредъкът на България не е с добри показатели. По време на презентацията си обаче , той се спря на положителните аспекти. Така например Спасов подчерта високата степен на широколентовото покритие, като над 98% от мрежите в страната са със скорост над 2 mbps. В същото време обаче данните на министерството показват, че 41% от населението на страната не е използвало интернет.

Заместник-министър Спасов обясни и какви са приоритетните области на действие. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще инвестира в изграждане на инфраструктурата за широколентов достъп до интернет.  Благодарение на тази структура ще могат да се създават иновативни предприятия и продукти.

Поставените цели за развитие на България в условията на растяща конкурентоспособна среда, бяха потвърдени и от заместник-министъра на икономиката и енергетиката Антон Павлов. Той подчерта, че инвестициите трябва да се превърнат в двигател на икономиката ни, като политиката на правителството са насочени към стоки и услуги с висока добавена. Основната цел е износът на иновационни продукти и услуги да подпомогне подобряването на ситуацията във всички области, в които България е на едно от последните места в Европейския съюз. Павлов дори си позволи да се пошегува като добави: „Може би единственото място на което сме от първите, е в инвестициите на глава от населението в зелена енергия“. Той припомни, че през миналата година България е изпълнила поставеният план до 2020 година. Това обаче, не е съпроводено единствено и само с позитиви за страната ни, защото бързото изпълнение и липсата на държавна политика е регулация довежда страната до дисбаланс на енергийния микс и огромни загуби за Националната електрическа компания. Заместник-министърът с ресор Енергийни политики дори прогнозира, че загубите на НЕК до юни ще са 640 млн. лева.
 

 
 
 

 
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст