Фискалният резерв ни стига, но трябва и актуализация

пари

Раз­ме­рът на фис­кал­ния ре­зерв към 30 сеп­тем­в­ри та­зи го­ди­на е 8.8 млрд. ле­ва. То­ва за­я­ви слу­жеб­ни­ят фи­нан­сов ми­нис­тър Ру­мен По­ро­жа­нов по вре­ме на пар­ла­мен­та­рен кон­т­рол в чет­вър­тък, 5 но­ем­в­ри. “В то­ва чис­ло 8.15 млрд. лв. са де­по­зи­ти на фис­кал­ния ре­зерв в БНБ, а 686 млн. лв. са взе­ма­ни­я­та от ев­ро­пейс­ки­те фон­до­ве на ЕС за сер­ти­фи­ци­ра­ни раз­хо­ди и аван­си. По но­ва­та ме­то­до­ло­гия от та­зи го­ди­на те­зи взе­ма­ния от ЕС се на­чис­ля­ват в раз­ме­ра на фис­кал­ния ре­зерв”, по­со­чи По­ро­жа­нов.

Той обяс­ни, че в края на ме­сец юни Бъл­га­рия еми­ти­ра об­ли­га­ции на меж­ду­на­род­ни­те фи­нан­со­ви па­за­ри в раз­мер на 2.9 млрд. лв., ко­и­то имат за цел да обез­пе­чат пла­ща­ни­я­та в сре­да­та на яну­а­ри по из­ли­за­щи­те в па­деж об­ли­га­ции. Ре­зер­вът е на­бъб­нал и от из­вън­ред­на­та еми­сия от крат­кос­роч­ни ДЦК в края на ме­сец юни, еми­ти­ра­ни за оси­гу­ря­ва­не на лик­вид­на под­к­ре­па в бан­ко­вия сек­тор в раз­мер на 1.2 млрд. ле­ва.

Мо­мен­т­но­то фи­нан­со­во охол­с­т­во оба­че ня­ма да е трай­но. “Очак­ва­ме в края на го­ди­на­та фис­кал­ни­ят ре­зерв да е 7.3 млрд. лв., а в края на яну­а­ри той да се свие до 3.8 млрд. ле­ва. За да не се на­ру­ша­ва ба­лан­сът, фис­кал­ни­ят ре­зерв тряб­ва да оси­гу­ри до­пъл­ни­тел­но фи­нан­си­ра­не чрез ак­ту­а­ли­за­ция на бю­дже­та.” За то­ва пре­дуп­ре­ди ми­нис­тъ­рът и ка­за още, че “па­ра­мет­ри­те на фис­кал­ния ре­зерв не оси­гу­ря­ват ак­ту­а­ли­за­ци­я­та на бю­дже­та за та­зи го­ди­на, ко­я­то е край­но не­об­хо­ди­ма, за да из­чис­ти дис­п­ро­пор­ци­и­те в при­ход­на­та част и нап­ре­же­ни­е­то в раз­ход­на­та част на бю­дже­та”.  И до­ба­ви, че “раз­хо­ди, про­ти­во­ре­ча­щи на За­ко­на за бю­дже­та, не са из­вър­ш­ва­ни и не мо­гат да бъ­дат из­вър­ш­ва­ни”. Та­ка той от­го­во­ри на въп­рос на де­пу­та­та Ру­мен Ге­чев по по­вод на бю­джет­ни­те раз­хо­ди и до­ба­ви, че “одоб­ре­ни­те от пра­ви­тел­с­т­во­то из­вън­ред­ни пла­ща­ния ста­на­ха след прес­т­рук­ту­ри­ра­не и ико­но­мии на бю­дже­та”. “Ди­рек­т­но бю­дже­ти­те на ве­дом­с­т­ва­та бя­ха оря­за­ни на два пъ­ти с по пет про­цен­та. Ка­пи­та­ли­зи­ра­но то­ва ще се от­ра­зи в го­ди­шен ас­пект ка­то на­ма­ле­ние от око­ло 15 на сто. То­ва наг­не­ти нап­ре­же­ние”, по­со­чи По­ро­жа­нов.

 По-го­ле­ми­те пред­с­то­я­щи пла­ща­ния до края на го­ди­на­та и в на­ча­ло­то на 2015 г. не­ми­ну­е­мо ще на­ма­лят съ­щес­т­ве­но ре­сур­са на фис­кал­ния ре­зерв. Ста­ва ду­ма за по­га­ше­ни­я­та по ДЦК, еми­ти­ра­ни на вът­реш­ния па­зар до края на 2014 г., ко­и­то са в раз­мер на 1.6 млрд. лв., в т.ч. 1.2 млрд. лв. по­га­ше­ние по из­вън­ред­на­та еми­сия ДЦК в края на но­ем­в­ри. В на­ча­ло­то на 2015 г. пла­ща­ни­я­та по об­с­луж­ва­не­то на вът­реш­ния и най-ве­че на вън­ш­ния дър­жа­вен дълг (с лих­ви­те, раз­би­ра се) са в раз­мер на око­ло 2 млрд. ле­ва. Пред­с­то­ят и пла­ща­ния по Об­ща­та сел­с­кос­то­пан­с­ка по­ли­ти­ка на ЕС, по схе­ми­те за ди­рек­т­ни пла­ща­ния и дру­ги та­ки­ва – до края на 2014 г. има­ме да пла­тим по т.нар. аг­ро­е­ко­ло­гич­ни пла­ща­ния в раз­мер на бли­зо 150 млн. ев­ро, или към 300 млн. лв., как­то и ди­рек­т­ни­те пла­ща­ния на площ, ко­и­то обик­но­ве­но се пра­вят през ме­сец яну­а­ри в раз­мер на 1.1 млрд. ле­ва. Не­об­хо­дим е ре­сурс и за фи­нан­си­ра­не на те­ку­щия де­фи­цит през пос­лед­но­то три­ме­се­чие на 2014 г. и на­ча­ло­то на 2015 го­ди­на. Нуж­ни са и па­ри за лик­вид­на под­к­ре­па на бан­ко­вия сек­тор, как­то и па­ри за по­пъл­ва­не на Га­ран­ци­он­ния фонд за из­п­ла­ща­не на обез­ще­те­ния на га­ран­ти­ра­ни­те вло­го­ве в Кор­по­ра­тив­на тър­гов­с­ка бан­ка. Има да се пла­ща и уве­ли­че­ни­е­то на зап­ла­ти­те в МВР, ко­е­то не ста­ва, за­що­то не са би­ли фи­нан­со­во пла­ни­ра­ни.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст