Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" е на първо място на Стария континент по замърсяване на въздуха и нанесени щети на здравето на хората и на природата, показа публикуван през седмицата доклад на Европейската агенция по околна среда.
На практика тази новина потвърждава, че скандалите около сероочистките на ТЕЦ-а съвсем не са били случайни и нещо с тях не е наред. През далечната вече 2008 г. българската централа обяви конкурс за избор на фирма, която да изгради сероочистваща инсталация за нейните V и VI блок. За победител бе избран консорциумът между италианската компания "Идреко" и китайската "Инсигма", които предложиха да изградят съоръжението за 85.6 млн. евро. В процедурата участва и "Алстом", която даде по-висока оферта – 103.9 млн. евро. Оказва се обаче, че вместо да използват предварително заявената италианска технология на "Идреко", китайците от "Инсигма" са направили "копипейст" на тази на "Алстом". В крайна смeтка инсталацията бе завършена с голямо закъснение и с много дефекти, които дават отражение на работата на централата. Но изпълнителят си получи парите.
В тройката на най-"мръсните" централи са още полската "Белхатов" и румънската "Турчени", следвани от германска и британска. Иначе по-назад в класацията – на 23-о място, е ТЕЦ "Бобов дол". На 28-о място пък фигурира горивна инсталация в Гълъбово, където са разположени американската AES "Марица-изток 1" и ТЕЦ "Брикел".
Като цяло България се нарежда на седмо място в класацията на европейските държави, когато се разглежда цената на щетите като абсолютна стойност. От замърсяването на въздуха и емисиите парникови газове от промишлеността в Европа за периода 2008-2012-а тези щети са най-малко за 329 млрд. евро и е възможно да стигнат до 1.053 трилиона евро, показват анализите на Европейската агенция по околна среда.