Агробюджет – малък, но от сърце

Наследената земя създаде немалко проблеми на българите

Основните параметри на гласувания на първо четене Законопроект на държавния бюджет за 2015-а определят таван на разходите на Министерството на земеделието и храните за 2015-а на 227 млн. лева. От тях за "Земеделие и селски райони" са отредени 175 млн. лв., за "Рибарство и аквакултури" –  6.3 млн. лв., за "Съхраняване и увеличаване на горите и дивеча" – 27 млн. лв., и за бюджетна програма "Администрация" – 118.5 млн. лева. В рамките на текущите разходи са утвърдени 15 млн. лв. за извършване на обществена услуга за защита от вредното въздействие на водите, възложена на "Напоителни системи" ЕАД. Според норматива тези средства не могат да бъдат харчени за други цели. По проекта разходният таван на Държавен фонд "Земеделие" за следващата година е 366.5 млн. лв., от които за "Земеделие и селски райони" – 333.4 млн. лв., за "Рибарство и аквакултури" – 810.1 хил. лв., и за бюджетна програма "Администрация" – 32.3 млн. лева.

По схемата за единно плащане на площ през 2015-а се предвижда да бъдат усвоени 1 255.8 млн. лв. от европейските средства за директни плащания на земеделски производители.

За финансиране на пазарни мерки е планиран бюджет за следващата година в размер на 110.5 млн. лв., от които 74.1 млн. лв. са от европейското финансиране и 36.4 млн. лв. са национално съфинансиране.

За националните доплащания към директните плащания, държавните помощи и някои пазарни мерки в бюджета на Държавен фонд "Земеделие" са предвидени общо 300 млн. лева.

За осъществяване на общата селскостопанска политика средствата за 2015-а, които страната ни предвижда да усвои по програмите на Европейския съюз без националното съфинансиране към тях, са 657.2 млн. лв., а за морско дело и рибарство – 52.7 млн. лева. През следващата година се очаква да стартира Програмата за развитие на селските райони (2014-2020-а), която трябва да бъде последвана и от Програмата за морско дело и рибарство. Техните бюджети и направленията, по които ще се извършва подпомагането, все още не са одобрени окончателно.

В проекта на бюджет е предвидено запазване на данъчната преференция за намалена акцизна ставка върху газьола, използван при първично селскостопанско производство. За тази цел са утвърдени 84 млн. лева. Схемата ще се прилага, след като Европейската комисия приеме решение за удължаване на срока на действието й. Документът предвижда и запазване на данъчното облекчение за регистрираните земеделски производители, представляващо държавна помощ под формата на преотстъпване на корпоративен данък в размер на 60 на сто. Условие за прилагане на помощта е положително решение от страна на ЕК за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи.

От 1 януари се предвижда увеличаване на минималния осигурителен доход за земеделските производители до размера на минималния осигурителен доход на останалите самоосигуряващи се лица – от 240 на 420 лева. Министерството на земеделието и храните и парламентарната Комисия по земеделието и храните в Народното събрание предлагат увеличаване на минималния осигурителен доход за земеделските производители да бъде въведено от 2016-а, а равнището на осигуряване за земеделските производители да бъде увеличавано плавно, стана ясно от доклада на Комисията по земеделие. Преди дни министър Танева заяви, че между първото и второто четене на законопроекта този въпрос отново трябва да бъде дебатиран, тъй като ще се регистрират значителен брой бенефициенти на субсидии като земеделски производители, което безспорно ще доведе до заплащането на осигуровки за доход 240 лева. Въпреки това, според министър Танева, в бюджета ще има повече приходи в сравнение с миналата година.
Тя изрично подчерта, че в хода на съгласувателната процедура Министерството на земеделието и храните е предложило увеличаване на текущите разходи по своя бюджет с 24.7 млн. лв., които да бъдат разпределени за финансиране на дейности и разходи на Българската агенция по безопасност на храните, на Изпълнителната агенция „Борба с градушките”, на областните дирекции „Земеделие” и на Селскостопанската академия.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст