Бюджетът на държавното обществено осигуряване за 2015 година мина на първо четене в парламента. Той беше подкрепен от 115 народни представители от ГЕРБ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок и АБВ, а против бяха 42 депутати от БСП, ДПС, БДЦ и „Атака“. В бюджета за ДОО е записано минимално увеличение на пенсиите догодина.
През следващата година ще се увеличи и минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст съответно от 154.50 на 157.44 лева, както и социалната пенсия за старост от 113 лева на 115.15 лева. От 1 юли осъвременяването на пенсиите пък ще се прави по т.нар. „швейцарско правило“. От средата на следващата година се вдига и прагът на максималния размер на пенсията от 840 на 910 лева.
Предвижда се още възрастта за пенсиониране да се увеличава с по 4 месеца на година, но е възможно преди да бъде приет окончателно, да станат 2 месеца, както иска социалният министър Ивайло Калфин. Майчинството през следващата година няма да бъде увеличено и остава в размер на 340 лева.
Социален министър призна, че се търси дългосрочно решение за пенсионната реформа. „Поддържането на тази система и замразяването не решават нищо”, коментира Калфин. Той обясни, че управляващите търсят дългосрочното решение. „То би могло да стане в началото на следващата година като се заложат промени”, поясни министърът.
Догодина се запазва и размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на нивата от тази – 17.8 на сто за родените преди 1 януари 1960 г. при запазено съотношение 9.9 за сметка на работодателя и 7.9 за сметка на работника, и 12.8 на сто за лицата родени след 31 декември 1959 г., съответно при съотношение 7.1/5.7, както и размера на вноската за работещите в специалните ведомства, които се пенсионират по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване. Държавното участие във финансирането на фонд „Пенсии“ се запазва, като държавата ще осигури трансфер в размер на 12 на сто от осигурителния доход за всяко осигурено във фонда лице. Не се предвижда промяна на съотношенията между работодател и работник за останалите осигурителни рискове, като те остават съответно 60 към 40 на сто.
От следващата година минималните осигурителни прагове по основните икономически дейности и групи професии нарастват средно с 4.4 на сто за 2015 г. в сравнение с тази година. Ефектът върху приходите от това ще е около 35.4 млн. лв. повече в бюджета. Увеличава се и максималният осигурителен доход за всички осигурени лица – от 2400 лева на 2600 лева.