В трактовката на здравния министър Петър Москов прословутият политрефрен: "Аз съм прост и вие сте прости, затова се разбираме", звучи като: "Аз съм лекар и вие сте лекари, затова ще ви увелича заплатите". В рамките на няколко дни Москов обяви, че догодина "ветераните" от спешната помощ и "новобранците" специализанти ще взимат повече. Не че по този начин той ще успее да запуши колосалния теч на кадри от здравната система. На Запад пачките са много по-дебели, а условията за работа – в пъти по-добри. Но поне ще успеем да намалим до минимум загубите, ако подобен еднократен жест се превърне в целенасочена държавна политика.
През 2015-а заплатите на медиците, работещи в натоварените и отдалечените центрове на Спешната помощ, както и във филиалите, ще се изравнят с тези на колегите им от болниците. Цифром и словом след анонсираното от Москов повишение от 20% "бързите" медици ще получават между 800 и 1000 лв. минимум. Със средства от еврофондовете ще се закупят нови линейки, оборудвани с модерна апаратура. Планирани са и ремонти на спешните отделения. Съответно колите няма да пътуват, за да мерят температурата на леко болен. Ясно регламентиран с наредби и медицински стандарти пакет ще отсява обажданията на телефон 112. Не на последно място Москов е твърд в тезата си, че няма да позволи лекарите в линейките да бъдат бити по време на работа и че държавата трябва да осигури тяхната охрана. Крайната му цел е до две години България да разполага с квалифицирана помощ, която да пристига на адрес до 15 минути след подаването на сигнал.
Нова Наредба за специализациите ще гарантира по-високи заплати и трудови договори и на младите лекари. Най-облагодетелствани от нея ще са специализантите в „дефицитните“ области педиатрия, инфекциозни болести, патология и съдебна медицина. Те ще получават месечно основно възнаграждение между три и четири минимални работни заплати, или над 1000 лв., без да броим бонусите по клинични пътеки. Всички болници ще бъдат задължени да водят на щат определен брой практикуващи лекари, ако искат да сключат договор за дадена дейност със здравната каса. Според Москов, много от лечебните заведения търсят млади кадри и това нововъведение ще им помогне да си ги набавят. Дипломантите от медицинските университети вече няма да започват специализация с конкурс, изпит или по квоти, както беше досега, а директно ще сключват трудов договор по Кодекса на труда. Те ще избират между университетските, областните и всички други лечебници, които имат необходимата акредитация да ги обучават. Докато лекарят работи в дадена болница, той ще изкара и теоретичния университетски курс. Накрая специализантът, заедно с прекия му наставник, ще се яви на държавен изпит за придобиване на "тясна" професия. Специализантите в заварено положение (около 3400 души) в срок от три месеца трябва да решат дали да продължават по сегашната система, или да преминат към новите правила. Ако изберат модела на Москов, ще им се признават всички теоретични часове, взети досега.
Междувременно на опашката за заплати се наредиха и медицинските сестри. "Средната заплата на сестрите в България е 520 лева, а около 80% от тях вземат и по-малко. Искаме стартова заплата, равна на три минимални заплати за страната”, каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От съсловието смятат, че исканата сума отговаря на квалификацията и на голямата отговорност, която носят за болните. От здравното министерство са готови да започват преговори, а според Москов е необходимо да се промени механизмът, по който се изчисляват възнагражденията на медицинските сестри. Извън щата в момента те получават надбавки на базата на преминалите през клиниките пациенти. Идеята е в бъдеще доходите на сестрите да се определят в зависимост от атестацията, квалификацията и резултатите от работата им. Което не гарантира, че всяка от тях ще получава повече пари.