В рамките на проект по Оперативна програма „Административен капацитет” (ОПАК) бяха проведени общо 28 специализирани обучения за съдии, съдебни помощници и служители в съдебната система. Проектът се изпълнява от Върховния административен съд и е на стойност 542 872 лв. За малко повече от година бяха обучени над 600 представители на ВСС, ВАС и 28-те административни съдилища в страната. Сред темите на обученията са: искове против държавата в Съда на ЕС в Страсбург и последици; околна среда и защитени територии; европейска конвенция по правата на човека; антимонополно законодателство; преюдициални запитвания; съдебно сътрудничество в рамките на ЕС и др.
Осигурена е обратна връзка от участниците в обученията, като един от основните изводи от извършеното проучване е необходимостта от осигуряване на системен подход за провеждане на обучения на магистрати и служители от съдебната система, като по този начин ще се постигне устойчивост на проектите, а оттам и максимална ефективност. Ръководителят на ОПАК Моника Димитрова-Бийчър също изрази надежда, че резултатите от подобни проекти ще бъдат надградени и в следващия програмен период при наличието на ясна стратегическа рамка. “Целта е да се постигне синхрон между институциите и да се избегне опасността от двойно финансиране и повтаряне на стари грешки”, каза Моника Бийчър на днешната заключителна конференция.
Целта на проект 13-24-2 „Повишаване на компетентността на съдии, съдебни помощници и съдебни служители от ВАС и административните съдилища“ е подобряване на работата на съдебната система чрез придобиване на специфична експертиза в сферата на националното и европейско право. За лектори са привлечени изявени български и чужди специалисти с висока квалификация и дългогодишен практически опит.