Ивелина Василева

Няколко пъти споменахте оперативна програма "Околна среда" като основен източник на финансови средства за решаването на проблемите в екологията. В същото време обаче тази програма се оказа най-проблемната – с най-труден старт, най-бавно изпълнение на проектите и, за капак, със спрени плащания. Какво е фактическото положение към момента?

– Програма "Околна среда" определено преживя много драматичен период през изминалата година. Действително спирането на плащанията създаде цяла верига проблеми – за общините, за изпълнителите, за постигането на заложените цели, за спазването на сроковете, което пък създаде риск от загуба на средства и т.н. В началото на ноември определените на база на анализите загуби, които трябваше да претърпи страната ни към 31 декември тази година бяха между 145 млн. евро и 205 млн. евро. Но точно тогава дойде и добрата новина от Брюксел за отблокирането на плащанията. Затова предприехме пълна мобилизация на бенефициентите и управляващите органи за верифициране на направените разходи. Проведохме и множество разговори с Европейската комисия за възможността да ползваме допълнителни механизми за намаляване на очакваната загуба.

Какво представляват тези механизми?

– Става дума за две възможности, при които може да получим отсрочки. Едната е, ако забавеното изпълнение на даден проект е в следствие на обжалвания при обществените поръчки, а другата е свързана с възникването на форсмажорни обстоятелства, каквито например бяха множеството наводнения из цялата страна. Конкретно по първата причина ще настояваме през ЕК за проекти на стойност 73 млн. евро, а по втората – за 25 млн. евро. Благодарение на всичко това рискът от загуба на средства към момента е сведен до само 22 млн. евро, което според мен е истински подвиг от страна на колегите.

Имате ли вече положително становище от Брюксел за отсрочки по въпросните проекти?

– Очакваме Европейската комисия да се произнесе за това в края на февруари или началото на март следващата година. Аргументацията ни обаче е много добра и мисля, че ще получим пълно разбиране от Брюксел. 

Може ли да кажете колко реални пари сме получили след отблокирането на плащанията по "Околна среда" и какво остава да се разплати?

– Общата сума на получените средства е 381 млн. лева. Заедно с националното съфинансиране сумата, която са получили бенефииентите става 473 млн. лева.

Въпреки тези успехи, които съобщавате, е ясно, че редица ключови проекти все още са високо рискове…

– Да, така е. Има рискови обекти, както във водния сектор, така и при управлението на отпадъците, които може и да не приключат в рамките на установените срокове – 31 октомври 2015 година. Такива са например водните цикли на Банско, Исперих, Шумен и др., както и новите сметища на Самоков, Разлог и Бяла. Всички те са поставени под строг мониторинг и за тях е осигурена експертна помощ от Министерството на околната среда и водите, така че процедурите да се задвижат по-бързо. 

При евнтуално лошо стечение на обстоятелствата и изтърване на сроковете какво следва? Съответната община ли ще трябва да поема финансовия удар?

–  Възможно е да се пристъпи към т.нар. фазиране на проектите, благодарение на което незавършените дейности могат да се прехвърлят за дофинансиране от следващия програмен период. Но за целта отново са необходимо добри анализи, конкретна аргументация и преговори с Европейската комисия. Засега нашата цел е да се мобилизираме така, че да не се стигне до това положение.

Като говорим за забавени проекти обаче такива има не само при общините. Според последните данни в Информационната система за наблюдение на средствата от ЕС проектът на Предприятието за управление на дейностите в околната среда за рекултивация на стари сметища също буксува. А неговия бюджет е близо 100 млн. лева.

– Осемдесет и шест милион е европейското финансиране за проекта на ПУООДС. По него трябва да се реклултивират 43 депа, като има още 15 в резервния списък. Към момента са сключени 23 договора на обща стойност 69 млн. лева, а разплатените средства са 26 млн. лева. Предстои в най-скоро време да бъдат сключени договори с още две общини – Симеонов град и Борово, а до края на година и с Главиница, Царево и Върбица.

Наистина, през миналата година е имало забавяне в изпълнението на целия проект. Но все още има достатъчно време за да се свърши работата в срок и да се предотвратят евентуални санкции срещу страната ни по заведеното дело от Еврокомисията за забавеното закриване на старите сметища.

А очаквате ли Брюксел да има забележки към проекта на новата оперативна програма "Околна среда". който бе приет набързо от правителството и изпратен за съгласуване буквално в последния момент?

– Това, което сега предстои, е да се проведат технически срещи със службите на Еврокомисията във връзка с приоритетна ос 1 "Води", защото по отношение на нея има строго изискване да се реализира водната реформа, за която говорихме преди малко, и всички проекти да са в съответствие с нея. Ясно е, че ВиК реформата няма да се случи толкова бързо, колкото ни се иска, затова ще настояваме да ни се даде възможност да започне работата по някои безспорни проекти преди това. В противен случай ще загубим доста време. 

При това положение ще има ли отворени схеми за финансиране в началото на другата година, макар и без окончателно одобрение на програмата от Брюксел?

– Да, индикативната работна програма вече е одобрена и съгласно нея още първото тримесечие на 2015 г. сме заложили отправянето на покани за проектни предложения за разработване на прединвестиционни проучвания в сектор "Води" и за изграждане на компостиращи инсталации в сектор "Отпадъци". Така ще приключим с нулевия период по оперативната програма.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст