Пазарни трусове в края на 2014-а

Пари

Световната икономика приключва годината силно разклатена. Растежът на бизнеса в еврозоната остава слаб, акктивността във фабричния сектор на Китай се свива, а един от гигантите на развиващите се пазари – Русия, продължава да се върти в спиралата на валутната криза. По оценка на Стийвън Уебстър – главен икономист за Европа от водещата онлайн компания за финансови анализи 4САSТ, "времената отново са несигурни и съществува риск от нов световен спад".

Еврорегионът

ще посрещне Нова година в малко по-добра от досегашната си форма, сочат последните анализи на Markit Ltd – водеща компания за глобални финансови информационни услуги. Сборният индекс PMI, отчитащ активността в секторите на услугите и на производството, се е повишил леко – от 51.1 пункта през ноември на 51.7 през декември. Въпреки ръста тази стойност изразява символичен или нулев растеж на блока на единната европейска валута през четвъртото тримесечие.

Във Франция индексът, отчитащ активността в промишления бранш, се е понижил неочаквано от 48.4 на 47.9 пункта, което е поредното доказателство, че второто по големина европейско стопанство води битка за възстановяване. Френският премиер Манюел Валс обяви миналата седмица месечния график на мерките, които ще предприеме правителството, за да помогне на боледуващата си икономика – от реформи на системата за обезщетение на безработните до орязване на хартиената документация на кабинета. Това обаче не впечатли рейтинговите компании и на 12 декември "Фитч рейтингс" понижи с една степен дългосрочната кредитна оценка на Франция – от "АА+" на "АА" със стабилна перспектива. Мотивът е, че липсва реално подобрение на динамиката на националния публичен дълг и че не са постигнати планираните равнища на дефицит, което намалява надеждността и способността на страната да абсорбира потенциални финансови шокове.

Растежът на частния сектор в Германия се е забавил до най-ниската си стойност за последните 18 месеца през декември. Доверието на германския бизнес обаче през декември се повиши за втори пореден месец, което е знак, че най-голямото европейско стопанство постепенно преодолява слабостта си. За втори пореден месец е нараснал и оптимизмът на германските анализатори и институционални инвеститори. Бундесбанк открива окуражителни признаци за засилване на германското стопанство и предвижда скромен ръст през последното тримесечие на отиващата си година.

Финансовите трусове в Русия са допълнителен рисков фактор. Те, и най-вече сривът на петролните котировки, от който по правило печелят домакинствата и фирмите, създават сериозни грижи на Европейската централна банка, защото по-ниските разходи за гориво тласкат инфлацията надолу и през идните месеци тя вероятно ще стане отрицателна. А това възражда страховете от дефлационна спирала, в която може да се завърти крехкото стопанство на еврозоната. В тази връзка екипът на банковия шеф Марио Драги подготвя пакет от мерки за по-щедро парично предлагане, граничещо с печатане на пари. Той ще бъде обсъден на събрание на банковите парични стратези на 22 януари.

Драги пресмята какво ще му струва

да води без Германия битката за печатане на пари, тъй като германските съдилища оспорват правомерността на тази политика. Той обяви още на 4 декември, че "не е необходимо единодушие" по въпроса – сигнал, че се надява да постигне консенсус без Берлин. Членът на изпълнителния борд на ЕЦБ Беноа Кьоре пък заяви в интервю за "Уолстрийт джърнъл", публикувано на 17 декември, че "колкото повече банкови управители застанат зад този нов инструмент, толкова по-сигурен се чувства човек". 

Председателят на Бундесбанк Йенс Вайдман, член и на управителния съвет на ЕЦБ, смята, че нови икономически стимули не са необходими, защото те ще охладят ентусиазма на националните правителства да правят реформи, ще прехвърлят рисковете на данъкоплатците и могат да изпаднат в противоречие със забраната за монетарно финансиране на бюджетите. Подобно мнение споделя и членът на изпълнителния борд на ЕЦБ Сабине Лаутеншлегер.

Еврото печели почитатели

сред най-големите световни валутни дилъри като средство за финансиране на търговските сделки "carry trades". Това оказва допълнителен натиск върху единната европейска парична единица, приключваща най-слабата си година за последното десетилетие. Анализаторите на "Ситигруп" и "Барклейз" посочват, че търговците взимат назаем евро, за да финансират покупките на валути на страните със сравнително по-високи лихвени проценти, отколкото в еврорегиона. Подобна стратегия би генерирала печалби, ако се разиграе срещу 29 основни валути до средата на 2015-а срещу едва 12 до края на юни 2014-а, сочат данни на агенция "Блумбърг". Еврото дори ще измести японската йена като валута за финансиране на тези операции заради очакванията ЕЦБ да увеличи паричното предлагане чрез покупка на облигации. Подобен сценарий ще повиши очакваните приходи от carry trades, които са печеливши при обезценка на финансиращата валута. Инвестиционната компания Pioneer Investment management съобщи, че вече е купила полски злоти и индийски рупии с евро.

Единната европейска валута е поевтиняла с 9.4% към щатската през 2014-а и се очаква да олекне с нови 3% до идния юни, според усреднените валутни прогнози, които е събрала агенция "Блумбърг". В късните вечерни часове на 18 декември еврото се разменяше срещу 1.2270 щ. долара.

У нас

междубанковият валутен пазар през седмицата беше спокоен. Средният дневен валутен оборот достигна 1214 млн. евро (2374 млн. лева). Участието на щатския долар в сделките скочи до 3.7 процента.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст