Излизане на Гърция от еврозоната може да доведе до нова световна финансова криза

еврозона

Евентуално решение на новото гръцко правителство да излезе от еврозоната ще предизвика опустошителен хаос на финансовите пазари, който може да се окаже дори по-лош, отколкото световната криза след фалита на Lehman Brothers през есента на 2008-а година, предупредиха водещи икономисти.

"Напускане на еврозоната от страна на Атина вероятно ще доведе до силен трус в гръцката банкова система и на фондовия пазар в страната и може да завърши с налагането на тежък капиталов контрол", заяви Бари Ейхънгрийн, който е икономически историк от Университета на Калифорния в Бъркли. Това негово изказване беше част от публична дискусия на четирима видни икономисти за кризата в еврозоната на годишна среща на Американската икономическа асоциация.

"Излизане на Гърция от еврото може да се прехвърли и върху други страни – членки, тъй като инвеститорите ще започнат да спекулират коя може да се окаже следващата страна, която ще напусне валутния съюз", каза той. "В краткосрочен план подобен сценарий би повторил кризата след фалита на Lehman Brothers, но на квадрат", предупреди Ейхънгрийн. Той също така прогнозира, че европейските политици ще се наложи "отново да преглътнат трудно" и да направят поредни компромиси, за да запазят Гърция в еврозоната. "Докато запазването на еврозоната ще бъде скъпо, трудно и болезнено за политиците, нейното разбиване ще бъде още по-скъпо и по-трудно", допълнитой.

Като цяло четиримата видни американски икономисти, участвали в дискусиите, бяха песимисти относно перспективите пред проекта на единна европейска валута. 

Джефри Франкел, професор по икономика в Харвардския университет, каза, че глобалните инвеститори "са се струпали обратно" на европейските финансови пазари през последните години с оглед отслабване на кризата в региона. Сега вероятно ще има повторение на периодите на пазарна нестабилност в еврозоната и може да последва рязко повишение на напрежението на пазарите на суверенни европейски облигации, предположи Франкел. 

Кенет Рогоф, бивш главен икономист на Международния валутен фонд и професор от Харвард, пък посочи, че еврото е "историческа катастрофа". Това обаче не означава, че еврозоната може да бъде разбита лесно, допълни той.

От своя страна Мартин Фелдщайн, дългогодишен критик на проекта за еврото, заяви, че са се провалили всичките опити за завръщане на Европа към здрав икономически растеж. Мисля, че може да няма начин да се сложи край на кризата с еврото, смята Фелдщайн.

"Дискутираните опции за спиране на кризата, включително и стартирането на мащабна програма за "количествени улеснения" от страна на Европейската централна банка, по моя преценка въобще не могат да бъдат по-успешни", посочи той.

Според него най-добрият начин да се гарантира оцеляването на еврото би било всяка отделна държава – членка на еврозоната да предприеме свои собствени данъчни политики за стимулиране на търсенето, включително намаляване на данъка върху добавената стойност (ДДС) за следващите пет години, за да се увеличи потреблението.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Одобрявате ли въвеждането на предмет "Религия и добродетели" в училищата?

Подкаст