План за предсрочно прекратяване на мандата на Висшия съдебен съвет, разделянето му на две камари и избирането на нови кадровици на Темида ще опитат да осъществят управляващите в следващи месеци, твърди "Бгнес", позовавайки се на източници от мнозинството. Информацията на изданието била потвърдена и от магистратските среди. Мандатът на висшия орган на съдебната власт е петгодишен.
За да не бъдат обвинени, че изпълнителната и законодателната власти пряко атакуват съдебната и нарушават разделението на властите, от Четворната коалиция били подготвили план, с който да направят невъзможно съществуването на ВСС в настоящия му вид. Планът предвиждал това да се случи чрез промяна в Закона за съдебната власт, а ако се наложи и чрез промяна на конституцията.
Първите стъпки към разпускане на ВСС управляващите ще направят още следващата седмица с възобновяването на работата на парламента, когато ще бъде гласувана актуализирана Стратегия за съдебна реформа. Тя предвижда разделянето на ВСС на две камари – съдийска и прокурорско-следователска, както и промяна на режима на работа на съвета. Сега ВСС е постоянно действащ орган, а министърът на правосъдието Христо Иванов предлага занапред той да работи на сесии. Правосъдният министър и вицепремиерът Меглена Кунева настояват Стратегията за съдебна реформа да бъде гласувана от депутатите още преди края на януари, което ще съвпадне с представянето на Доклада на Еврокомисията за правосъдието и вътрешния ред у нас.
Желанието на мнозинството е реформата на ВСС да се случи, като се избегне промяна на конституцията. Заради голямата вероятност да се наложи изменение на основния закон, за което са необходими минимум 160 народни представители, депутати от ГЕРБ и най-вече от Реформаторския блок вече са правили сондажи сред народни представители от левицата, твърди "Бгнес". Целта им била на първо време БСП да гласува "за" Стратегията за съдебна реформа. Подкрепа от страна на левицата за стратегията, би била своеобразна гаранция и стъпка към формиране на конституционно мнозинство, което да осъществи самата реформа на практика. Няма яснота каква ще е позицията на ДПС по въпроса, а от АБВ вече изразиха мнение, че стратегията не трябва да се гледа "на крак".
Приемането на стратегията от Народното събрание преди края на януари, ще даде възможност и за осъществяване на втората стъпка от плана за преждевременно прекратяване на мандата на ВСС, твърди изданието. Очакванията, че докладът на Брюксел по ще бъде силно критичен към съдебните кадровици и в същото време ще насърчи желанието на реформи от страна на изпълнителната власт, ще позволи на министъра на правосъдието да представи още в началото на февруари и предложенията за промени в ЗСВ.
Ако управляващите успеят да прокарат промените без да се пипа конституцията, преди второто четене в преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ, ще бъде вкаран текст, който ще урежда преждевременно прекратяване на мандата на настоящия ВСС. Целта е следващият състав на "правителството" на съдебната система да бъде избрано по модела, предложен в съдебната стратегия, приета от това правителство.
Амбициите на управляващите били новият ВСС да бъде избран най-късно през лятото на 2015 г. и да започне работа през есента. Това обаче няма да се случи, ако бъде сезиран Конституционният съд, който постанови, че за подобни реформи е наложителна промяна в конституцията.