БНБ е поискала 5 млн. лв. от парите по сметка на Корпоративна търговска банка да бъдат разблокирани от Софийския градски съд, но той отказал. За това съобщи адвокатът на Цветан Василев Менко Менков пред Нова телевизия.
Проверка на "Правен свят" в съда показа, че молбата на Централната банка е от 19 декември 2014 г. От СГС обясниха, че в нея БНБ е посочила, че сумата е необходима за обичайни разноски и се е позовала на чл. 3 от Закона за банковата несъстоятелност. Според тази разпоредба "от датата на решението за отнемане на лицензията за извършване на банкова дейност не могат да се извършват разпоредителни сделки и действия с имуществото на банката с изключение на извършването на обичайни разноски, насочени към неговото запазване и управление".
В молбата на БНБ обаче не е било посочено, че въпросните обичайни разноски са насочени към запазването и управлението на имуществото на КТБ. Затова съдия Иво Дачев, който гледа делото за несъстоятелността на банката с отнет лиценз, е отказал да освободи исканите 5 млн. лв.
Ето какво гласи определението му: "В настоящия случай от представените в молбата писмени доказателства не може да се приеме, че условията за вдигане на наложения запор са изпълнени. Разходите са посочени общо по пера, но не са индивидуализирани и конкретизирани. Не е посочено за какъв период ще бъдат разходвани средствата. Не е обосновано защо молителят смята, че тези разходи попадат в кръга на обичайните разноски, насочени към запазване и управление на имуществото на банката. По-конкретно липсват аргументи относно това кои от разходите, изброени в приложения списък, са съобразени с дейност по управление на имуществото, като същевременно не се установява в какво се изразява обемът и видът на тази дейност, как и с какви действия се извършва тя и по този начин не е изяснено какъв е необходимият ресурс за изпълнението ѝ. Само от наличието на списък с разходи, за които се твърди, че са обичайни, при липсата както на твърдения, така и на доказателства, че посочените разходи се явяват необходими за запазване на имуществото на банката, не може да бъде направен обоснован извод, че същите попадат в приложното поле на чл. 3 ал. 1 ЗБН. В тази връзка съдът съобрази, че цитираната разпоредба не изключва от забраната за разпореждане с имущество на банката всички обичайни разноски, а само тези, които са необходими за запазване на имуществото ѝ, както и тези без които не може то да бъде управлявано. В молбата на БНБ липсва обособяване на тези различни по вид естество и предназначение разноски. Всичко това възпрепятства преценката на съда дали се каса до обичайни разноски по смисъл на чл. 3 ал.1 ЗБН".
Съдът за втори път отхвърля искане за разноски за милиони, свързани с КТБ. На 24 ноември 2014 г. квесторите на банката поискаха 2 589 400 лв. на месец за "разноски за издръжка и за запазване и управление на имуществото на КТБ". Тогава съдия Дачев настоя те да направят подробна разбивка за какво точно ще послужи сумата и след това отказа пари на КТБ да бъдат разходвани по този начин.