Съдии в Софийски апелативен съд настояват Висшият съдебен съвет (ВСС) да бъде извършена задълбочена проверка на цялостната работа на ръководството на Софийския градски съд и да се вземат решителни мерки за прекратяване на практиките, довели до критичната ситуация в този съд, която се отразява изключително негативно върху всички съдии и предизвиква обяснимо обществено възмущение. Това се посочва в отворено писмо до медиите от съдиите от САС. Позицията е подписана от 19 съдии: Алексей Иванов, Светла Чорбаджиева, Мадлена Желева, Ваня Атанасова, Ваньона Запрянова, Емилия Колева, Нели Куцкова, Яна Вълдобрева, Иванка Ангелова, Милен Василев, Галина Иванова, Светла Божкова, Анна Баева, Пламен Дацов, Валя Рушанова, Елена Каракашева, Мая Цонева, Лада Паунова, Антоанета Данова. „С тревога следим случващото се в Софийския градски съд и отрицателните обществени реакции, които поставят под съмнение работата на всички съдии. Очаквахме Висшият съдебен съвет на заседанието си, проведено на 17 декември 2014 г., да обсъди много по-сериозно и задълбочено работата на ръководството на Софийския градски съд и ролята на председателя и двамата заместник-председатели, извършвали в продължение на години разпределението на делата, за избухването на общественото възмущение. Надявахме се, че писмата на значителен брой съдии от СГС, които бяха подкрепени и от техни колеги от СРС, ще бъдат приети като достатъчно сериозен сигнал за адекватна реакция на органа на управление на съдебната власт.
Ние, в качеството си на съдии от по-горна инстанция, имаме непосредствени впечатления от работата на колегите от Софийския градски съд и можем убедено да заявим, че мнозинството от тях работят почтено, отговорно и компетентно. Между тях са и тези, които се обърнаха към ВСС и се разграничиха от малкия брой свои колеги, които с поведението си предизвикват съмнения в работата на всички съдии в системата”, се посочва още в позицията на 19-те съдии.
Според тях, образуването на дисциплинарно производство срещу един единствен съдия няма да реши сериозните проблеми, които се наблюдават не от вчера. Напротив, липсата на сериозен анализ и конкретни мерки по отношение на тези колеги, които накараха всички съдии да се срамуват от професията си и ги кара да мислят, че ВСС не желае или не смее да поеме отговорността за радикални действия, които поне до известна степен да възстановят сриналото се обществено доверие в работата не само на СГС, но на съдебната система като цяло.