Държавната агенция за бежанците ще създаде картова система с чип, чрез която ще се контролира движението на бежанците. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет шефът на агенцията Никола Казаков, който отново заема поста, след като оглавяваше институцията в първия мандат на ГЕРБ. Той представи концепция за своята работа, като изреди редица проблеми, с които екипът му трябва да се справи.
За изграждането на системата са осигурени 200 хил. лева, а очакванията са да заработи до половин година.
В чипа ще се съдържа информация за съответния чужденец, а при движението му – на излизане и влизане от центъра, където е настанен, отиване на обучение, за хранене и т.н., се предвижда бежанците да се чекират. Освен това системата за контрол щяла да ограничи и възможността за корупционни практики при настаняване в центровете.
Агенцията за бежанците е поиска и допълнителни средства от ЕК за два нови центъра за настаняване на бежанци, в които се предвижда да бъдат настанени 600 души. Районите, в които те ще бъдат разположени обаче, предстои да се уточнят, обясни Казаков.
Един от основните проблеми пред агенцията е безпрецедентният миграционен натиск в края на 2013 година, който е продължил и през 2014 година. Броят на бежанците, търсещи закрила у нас, е достигнал 11 081. Над 6700 лица в момента са в процедура, след като са подали молба за закрила.
Никола Казаков разясни, че целта на оградата на турската граница е не да възпира бежанците, а да ги насочва към граничните пунктове, с което да се ограничи нелегалният трафик на хора. По данни на МВР благодарение на съоръжението нелегалният трафик по границата е намалял близо седем пъти.
Друг проблем е липсата на преводачи, като повечето от тях се намират в София. Комуникацията в останалата част на страната става чрез видеоконферентна връзка.
Не достигат пари и за обучението на бежанците на български език. Голяма част от тях обаче не се интересуват от изучаването на езика. В същото време повече от 6% от децата на бежанци посещават училище, отчете шефът на агенцията за бежанците.
Огромен проблем е и ниската хигиена в местата за настаняване, като причината е както липсата на почистващ персонал, така и нежеланието на бежанците да извършват сами тази дейност.
Проверка на новото ръководство на агенцията е установило и нарушения при ремонта на част от сградите, в които са настанени чужденците. Заради това през миналата година са заведени три досъдебни производства.
В бюджета на агенцията за 2015 година не са заложени финансови средства за храна и подобряване на живота на търсещите закрила, а за капиталови разходи са предвидени едва 230 хил. лева, оплака се Казаков. По думите му недостигат пари за обучение, преподаватели и преводачи, като необходимата сума за това е 12 млн. лева.
Предвижда се да бъде създаден обществен съвет към Агенцията за бежанците, която да има консултативни функции.