Незаконната сеч не била основната причина за наводненията и свлачищата

Незаконна сеч

Незаконната сеч не е основната причина за наводненията и свлачищата, които сполетяха страната ни през последните месеци. Това увери на брифинг заместник-министърът на земеделието дог. Георги Костов и коментира, че министерството отговаря за законната, а не за незаконната сеч. По думите му за тях няма точна статистика, но в резултат на мерките тя била сведена до минимум. Статистиката за регистрираната незаконна дървесина е в размер на 40 хил. куб. метра.

Заместник-министърът увери, че се подобрява състоянието на българската гора, увеличават се залесените площи, като само за миналата година те са с 600 хил. хектара повече. Той припомни още, че 76% от горските масиви у нас са държавни и само 5% от тях се управляват от Министерството на околната среда и водите. Останалите се управляват от шест предприятия, които наблюдават и се грижат за 2.9 млн. хектара горски площи. В същото време инвестирани в залесяване през 2014-а са цели 41 млн. лева.

Над 103 хил. хектара държавни гори ще бъдат включени в категорията "защитени гори", обясни още Георги Костов и лансира мерките, които земеделското министерство предстои да предприеме за ограничаване на незаконните практики.

За целта от ведомството предлагат приемането на частичен мораториум за износ на дървесина. Идеята е да се въведе ограничение за възстановяване на ДДС на експортирания необработен дървен материал. "Поправката няма да наруши европейските норми и закони. Това ще сложи икономическа преграда на опитите да се експортира необработен дървен материал", категоричен е заместник-министърът. Той изтъкна, че за миналата година износът възлиза на 900 хил. кубически метра, като от тях 600 хил. отиват за Турция, а останалите за Гърция и Македония.

Костов обясни още, че от 1 декември общо 173 мобилни екипа опазват горските площи. Те извършват съвместни и самостоятелни проверки и контрол с наличните 400 горски инспектора на Изпълнителната агенция на горите. За този период са проверени общо 1677 обекта за добив на дървесина, 10184 ловци и 5626 превозни средства.

От началото на тази година е сключено споразумение с МВР за съвместна дейност. Въвежда се и електронна система за издаване, контрол и отчитане на движението на дървесината до есента на 2015 година. Съставени са 12889 акта за установяване на административни нарушения, а общият размер на събраните глоби е 1.3 млн. лева. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст