ЕС въвежда е-фактура – ние изоставаме

Богдан Ставрев

България изостава с реакцията си преди едно от най големите предизвикателства за Европейския съюз – практическото прилагане на единен европейски стандарт за електронно фактуриране.

През май 2014 г. беше приета Директива 2014/55/ЕС за разработването на европейски стандарт за електронно фактуриране в областта на обществените поръчки до 2016 година. Нейната задача е да гарантира оперативната съвместимост между електронните системи за издаване на фактури в целия ЕС. И у нас вече се предлагат варианти на такива документи, но търсенето им все още е слабо.

Може ли делови човек у нас да си представи всекидневието си без увъртанията, че примерно фактурата му не е получена и за това трета седмица му бавят плащането. Или размятането на хартиени документи насам-натам, или без мъките на платеца да си върне ДДС-кредита, който закъснява понякога с месеци. Като добавим и това, че за размяната на една фактура с обратна разписка ни вземат не по-малко от 1.80 лв. с обикновена поща, а с куриер – от 2 до 6 лв., всеки би поискал да си спести това разхищение на труд, хартия, време и нерви.

Електронната фактура (за краткост е-фактурата) е криптиран (засекретен) документ, който се получава в минутата на изпращането. Ако има възражения от получателя за неточности, те могат да се коригират също за минути по електронен път. Бързината на плащането се ускорява в пъти, а и интересите на платеца са защитени, защото той може на свой ред веднага, след като плати, да предяви претенциите си към НАП за връщането на ДДС например.

„Едно от ЕРП-тата в България ни стана клиент и направо им светна пред очите – вече много бързо си прибират парите от бизнес клиентите си“, каза за „БАНКЕРЪ“ Богдан Ставрев, мениджър „Бизнес развитие“ на „БОРИКА-БАНКСЕРВИЗ“ АД. Потребители на ток също са доволни – има яснота и прегледност, а и им връщат ДДС в пъти по-бързо, добави той.

10„БОРИКА-БАНКСЕРВИЗ“ АД предлага продукта еFaktura.bg и вече близо 500 фирми са негови клиенти. Клиенти на компанията са много ВиК, лизингови дружества, медии. Дружеството прави усилия да привлече и големите фармацевтични компании, където документооборотът е огромен.

Веднага задаваме най-българския въпрос – „Колко струва?“. Ставрев обяснява, че включването в системата не струва нищо, заплаща се "на парче" – по рекордно ниската цена от 20 ст. на фактура.

Очевидно българският бизнес няма друг избор. Европа върви с бързи крачки към електронизация на процеса. В Словения от 1 януари 2015 г. всички доставчици на правителството и на публичната администрация са задължени да им предоставят единствено електронни фактури – eRačun. Плащания с хартиени фактури вече не се допускат.

Задължително електронно фактуриране е въведено и в публичния сектор в Испания. От 15 януари 2015 г. доставчиците в страната са задължени да използват електронно фактуриране при издаването на фактури към администрацията. Това се изисква и от компаниите, които предоставят „услуги от специално икономическо значение“, като например туристически агенции или доставчиците на вода, на електроенергия и газ.

Италия също ще отбележи напредък в тази област през 2015 година. От юни 2014 г. електронното фактуриране се превърна в задължително за италианските министерства, за данъчната агенция и за органите на държавна сигурност, както и за техните доставчици. До 31 март 2015 г. се очаква регионалните и местните органи изцяло да възприемат електронното фактуриране – FatturaPA, с което ще приключи въвеждането на „безхартиена“ администрация в страната.

По данни на консултантската компания Billentis през последните пет години делът на електронното фактуриране при деловите отношения Европа е нараснало с 16% (от 8% през 2009 г. на 24% през 2014 г.). Консултантската компания прогнозира, че през 2015 г. броят на издадените фактури в Европа може да надвиши 35 млрд. и около 6 млрд. от тях ще бъдат разменени по електронен път. Трябва да се има предвид, че освен в изброените страни и много други вече използват в една или друга степен електронно фактуриране при търговските си взаимоотношения или са в процес на приемането му.  

В края на 2014 г. и Турция въведе задължително електронно фактуриране в някои икономически сектори. В случая става дума за компании, които осъществяват дейност с продукти, подлежащи на специално данъчно облагане – петрол, тютюневи изделия, алкохолни и безалкохолни напитки. В Португалия също използват задължителен сертифициран софтуер за фактуриране и деклариране на фактури към съответните органи.

В Швейцария това ще става от 1 януари 2016 г., Франция се готви да последва примера ѝ съвсем скоро. Френското правителство си е поставило срок за приемането на този модел до 2020 г., но адаптацията ще започне още през 2018 година. Водеща роля в областта на електронното фактуриране ще изиграят страни като Австрия, Финландия, Норвегия и Дания, но при последните две електронното фактуриране в публичния сектор е задължително от 2005 г. насам.

Вездесъщата статистика показва, че издаването на електронни фактури предлага сериозни предимства. То може да спести до 80% от разходите за издадени и доставени фактури, да съкрати с около 70% времето, необходимо за издаване и доставка на фактурите, и да намали до пет дни времето, необходимо за получаване на плащанията по издадени фактури.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст