Докато чакахме горивата по бензиностанциите у нас да поевтинят, те поскъпнаха на два пъти през седмицата – общо с 9-10 ст. за литър. Един път във вторник (10 февруари) и още веднъж в петък. Предния четвъртък (5 февруари) имаше още един скок с 5 стотинки. Или само за десетина дни олигополът на дистрибуторите ни натовари стабилно.
Обяснението, разбира се, пак са международните цени на петрола, които видите ли тръгнали нагоре. Да де, но нали когато имаше срив в тези цени (от над 100 до 50 щ. долара за барел), ни мътеха главите, че ефектът се отразявал на колонките със закъснение, че имало поръчки за месеци напред по старите тарифи, че това били фючърсни сделки и какво ли още не. Излиза, че като тръгне да поскъпва черното злато, започват да важат други правила. Бензинът и дизелът подскачат като луди през ден, сякаш петролът за производството им не е купен преди няколко седмици, а вчера. Но дори и така да е, има технологично време за доставка на тази суровина, за преработката й, както и за транспортирането на готовите горива до бензиностанциите. Няма как всичко да стане в един миг, нали? Да не говорим, че борсовите котировки на суровия петрол не са кой знае колко по-различни от тези в първите дни на тази година. На 19 януари например барелът е струвал около 48 щ. долара (сорт WTI). Точно тогава литър бензин или дизел в България струваше от 1.89 до 1.94 лева. На 13 февруари петролът се е търгувал за малко под 52 щ. долара за барел, но на колонките тарифата беше от 2.05 до 2.09 лв. за литър. И всичко това се случва, при положение че в последните три дни на януари черното злато достигна най-ниските си стойности от години насам – 44.5 щ. долара. Е, кога и ние ще усетим ефекта от този резултат? Явно никога, може би защото точно тогава никоя рафинерия не е купувала, а е чакала да се случи поскъпването?
Естествено, че сме убедени в точно противоположните действия. В държава като нашата – докато седим и си траем, ще продължават да ни взимат за мезе. Нищо чудно дори бензинът и дизелът у нас да започнат да поскъпват преди цената на петрола да е мръднала. Както ни изиграха с акцизите на същите тези горива, въвеждайки таксите с няколко години по-рано. Така че е добре предварително да сме готови за всякакви номера. И да не разчитаме на никакви контролните органи, разни комисии за защита на потребителите и други подобни да реагират адекватно и точно когато трябва…
Впрочем дали някой ще се изненада, ако се окаже, че действията на бензинджиите с бързото покачване на цените са координирани с държавните институции, тъй като преди време се чуха гласове как евтините горива удрят приходите в бюджета заради по-малкото ДДС, което се внася?
Дето се вика: Промоцията свърши! Който заредил, заредил. Останалите ще плащат.