Провинциалният български политически елит

Парламент Клетва на новото правителство на Бойко Борисов Волен Сидеров Атака

Часове след като беше оповестена новината, която цял свят очакваше, т. нар. българска политическа класа запази гробно мълчание. Което за пореден път показа пълната й неадекватност, несъстоятелност и дълбок провинциализъм.

След 16-часови тежки преговори държавните глави на Русия, Украйна, Германия и Франция успяха да постигнат договореност за примирие и спиране на огъня. Но вместо българските политици да побързат да приветстват този несъмнен дипломатически успех, кой знае защо те не реагираха, все едно, че нищо не се е случило. Само външният министър Даниел Митов изрецитира сухо служебно приветствие. С кратко възторжено приветствие се отчете и президентът Росен Плевнелиев.

Останалите представители на "политическия ни елит" продължиха с настървение да чепкат теми като „Червеи“, „16 млрд. лв. нов дълг“, „ще сменят ли главния секретар на МВР, или не“, но не пророниха и дума в коментар на най-важната новина. Същите онези, които месеци наред и особено през последните седмици спекулираха и се упражняваха в правене на политика върху ескалиралото напрежение в Украйна, не намериха какво да кажат за предотвратената поне засега война.

До вчера лидерът на „Атака“ Волен Сидеров биеше тревога, че се извършва мобилизация на резервистите и държавата ни се кани едва ли не да изпрати войници в Украйна, които да се бият срещу Русия. Той призова веднага да напуснем НАТО, а Народното събрание да излезе с декларация, с която да заклейми "въоръжените и финансирани от друга държава терористи, които извършиха поредица от убийства, палежи и разрушения". Сидеров обвини директно като подстрекатели помощник държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд, американски сенатори и други лица, представляващи Съединените щати или държави от ЕС.

Неговите истерични обвинения принудиха военния министър Николай Ненчев дни наред да обяснява, че мобилизация няма, а се провежда рутинна актуализация на списъците на запасняците и не се готвим за война с Русия.

Социалистите също видяха шанс да заявят себе си покрай събитията в Украйна. От една страна, те твърдяха, че са за евроатлантическата ориентация на страната ни. А от друга, не могат да скрият големите си симпатии към Кремъл и Владимир Путин. Само за три дни ръководството на БСП организира няколко акции в София, Варна и други градове, свързани с кризата в Украйна. То излезе с емоционален документ, който осъжда всякакъв вид военни планове за решаване на проблема там. Демонстрациите бяха проведени под мотото "Не на войната! За мир в Украйна и в Европа!".

Лидерът на БСП Михаил Миков заподозря кабинета в тайни договорки, които водят до опасност България да не се превърне в плацдарм за военна техника. Той разтълкува намеренията за изграждане на контролен център на НАТО у нас и за разполагане на танкове като част от подготовка за военни действия. И обяви, че БСП ще се противопостави на въвличането на България под каквато и да е форма във военен конфликт.

АБВ се опита да балансира. "България трябва да отстоява своите взаимоотношения и интереси с Украйна и Русия, без едните да преминават през другите“, обясни Румен Петков, като изказа и безпокойство от евентуално разширяване на санкциите срещу Русия. По думите му не е допустимо България да бъде определяна като фронтова държава, срещу когото и да е, по много причини, включително и защото това ще доведе до икономически загуби за туризма например.

Партиите от управляващата коалиция също не пропуснаха да си почешат езиците и да натрият носовете на опозицията, като се възползват от случващото се в Украйна. Реформаторският блок изрази тревога от действията и изказванията, които "разпалват страхове и омраза в българското общество, за да обслужат чужди интереси“.  "Всяко манипулиране на общественото мнение с настройване срещу НАТО и неговите защитни функции създава огромни рискове за националната сигурност на страната ни и е злонамерен опит да бъде пречупена ефективността на Пакта през разколебаване на позициите на един от членовете“, декларираха от РБ, визирайки „Атака“ и БСП.

ГЕРБ също реагира срещу изказвания на опозицията, които "замърсявали" публичното пространство с "необективна, противоречива, а често и напълно невярна, че даже и провокативна и пропагандна информация за политиката, която България води на Балканите, в отношенията със своите съседи, с партньорите си от НАТО и ЕС, със САЩ и Русия и по повод на конфликта в Украйна. У нас има политически сили и лидери, които използват подобна информационна среда, за да засилят позициите си, да мобилизират електората си преди местните избори, или имат други неясни цели", обявиха в декларация от партията на Борисов.

Патриотичният фронт пък тактично не зае страна и се загрижи за бесарабските българи. Той отчете, че реакцията на държавата ни е закъсняла спрямо сънародниците ни в зоните на военни действия. "Те се сблъскват с мудната и неадекватна българска бюрокрация, която бави с месеци удостоверенията за български произход и издаването на визи", посочиха от ПФ и дадоха за пример Полша и Унгария, които издават документи за временно пребиваване в рамките само на 48 часа. Според патриотите, въпреки всички усилия, кризата ще продължи още дълго, което може да принуди хиляди наши сънародници да потърсят подслон у нас. Въпросът е  дали България е готова да ги приеме?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст