Петима депутати от АБВ "реанимираха" в четвъртък (12 февруари) идеята за частния фалит, която така и не успя да намери подкрепа по време на управлението на Пламен Орешарски. Законопроектът на Кирил Цочев, Михо Михов, Георги Кючуков, Петър Кадиев и Лъчезар Никифоров по същество копира почти изцяло старите предложения. Единственото по-сериозно изменение е, че вече има граница от 5000 лв. за задължения, които физическите лица трябва да са натрупали, за да получат защита от кредиторите си.
Намерението е да се се избегне състоянието на "вечния длъжник" – на хора, които остават без имущество, но въпреки това продължат да дължат на кредиторите си. Само че начинът, по който се предлага това да стане, предизвиква истинска буря от въпроси, и то твърде съществени.
Преценката дали длъжникът е свръхзадлъжнял, или не ще се прави еднолично от районен съдия в закрито съдебно заседание, без изобщо да призовава кредиторите. Съдът ще ползва само данните за имуществото и задълженията, които самият длъжник посочва в специална декларация, която ще трябва да попълни. Ако съдията признае, че човекът е свръхзадлъжнял, ще издаде решение, което влиза в сила веднага – след него кредиторите вече няма да имат право да го "притесняват" по никакъв начин под страх от глоба, която в определени случаи може да достигне до 13 000 лева. В замяна длъжникът ще предостави на разположение на кредиторите цялото си имущество и доходи за три години напред, с изключение на несеквестируемите вещи, имоти и средства. След трите години всичките му неплатени задължения ще се считат за погасени.