Скандалът с подслушването спихна като балон

Сотир Цацаров

Скандалът с подслушването на протестърите, "лансиран" от о.р. ген. Атанас Атанасов миналата седмица, приключи безславно – след намесата на прокуратурата. След като снежната топка, в чието ядро беше твърдението за продължило повече от 300 дни слухтене на протестиращите, набираше сила няколко дни, тя накрая се сблъска с официалното съобщение на Върховната касационна прокуратура (ВКП) и се пръсна. Становището е резултат от засилващия се интерес към деликатната тема, както уточняват от ВКП.

През 2014 г., по утвърден план, са извършвани проверки за спазване на разпоредбите на ЗСРС в органи, описани в чл.13, ал.1 на закона (тези, които имат право да искат използване на специални разузнавателни средства). Такива проверки са осъществени в служба „Военна информация“, а след това и в служба „Военна полиция“. Всяка от проверките е завършила с доклад на проверяващия екип прокурори с отразени в него констатации и препоръки. Докладите за двете проверени служби са изпратени на министъра на отбраната и на ръководителите им.

На 13 ноември 2014 г., в рамките на същата проверка, главният прокурор е издал разпореждане за извършване на подобна проверка и в Дирекция „Сигурност“ на Министерството на вътрешните работи. Тя е осъществена от екип от седем прокурори, като освен посочената дирекция са обхванати и дирекциите „Информация и архив“ и „Инспекторат“ на МВР (само по отношение на дейността по ЗСРС). Резултатите от проверката са изложени в доклад, представен на главния прокурор. Той съдържа съответни препоръки и на 26 януари 2015 г. пълно копие от него е било изпратено на министъра на вътрешните работи. Докладът съдържа и предложения за Софийската градска прокуратура с оглед на констатирани данни за престъпления по чл.284в НК (противозаконно разрешаване или прилагане на СРС), както и по чл.282 НК, извършени от длъжностни лица. С оглед на това СГП осъществява определено разследване.

Разследването обхваща и начина на искане, разрешаване и прилагане на СРС по конкретно оперативно дело, условно наречено "Червей". То опира до действия на служители на МВР, осъществили нерегламентиран достъп до класифицирана информация. Проверяващият екип е установил, че обект на СРС е била подслушване на АИС (автоматизираната информационна система), като общият срок на разрешеното подслушване е бил 300 дни – над срока, позволен от закона (чл.21 ЗСРС). Няма никакви данни СРС да са прилагани по отношение на лица, още повече спрямо участвали в протести, каквито твърдения се появиха в публичното пространство. Обектът на СРС, разрешаването му (мотиви, срок), начинът на прилагане, както и съответствието им с разпоредбите на ЗСРС подлежат на детайлно изясняване, с оглед преценка за евентуални престъпления", се казва в съобщението на прокуратурата.

Казаното от ВКП означава, че под контрол са били служители на МВР, които са ползвали данни от вътрешна информационна система. В съобщението на прокуратурата не се посочва коя точно АИС е била наблюдавана за трафични данни, тоест за нерегламентирано влизане на някой от набелязаните от "Вътрешна сигурност" служители. За сведение в МВР има различни АИС, които съдържат различни по характер данни и достъпът до тях е с пароли. Съществува АИС-"Български документи за самоличност", АИС за издирвани МПС, автоматизирана информационна система „Видеозаснемане на пътен контрол ” (АИС "ВПК"). Отделно на всички ГКПП има съвременно оборудване за проверки в АИС на МВР и Шенгенската информационна система, на аерогарата работят електронни гишета за автоматизиран граничен контрол, които дават възможност да бъдат проверявани паспорти с биометрични данни. В граничното наблюдение се използват мобилни устройства за извършване на онлайн справки в АИС на МВР и ШИС.

В МВР съществува дирекция “Комуникационни и информационни системи”, която изгражда, поддържа и експлоатира комуникационните и информационните системи на МВР в мирно време и при кризи. Служителите от това звено проектират, разработват и поддържат всички автоматизирани информационни системи (АИС) в МВР; там се развива общият информационен модел за автоматизирано съхранение на информация в МВР и се осъществяват взаимодействието и техническата съвместимост с комуникационни и автоматизирани информационни системи на други държавни органи и държави. Не на последно място в звеното се организира и осъществява криптографската защита на комуникационните системи на държавното ръководство, планират се и се прилагат дейности по информационна сигурност на комуникационните и информационните системи в МВР; изгражда, поддържа и развива в техническо и технологично отношение електронна идентификация в МВР.

Всъщност лаконичното съобщение на прокуратурата навежда на мисълта, че най-вероятно "Вътрешна сигурност" на МВР е искала да контролира служители на министерството, които са имали достъп до информационните системи, подпомагащи опазването на обществения ред и контрола по безопасността на движението по пътищата. Цел на една такава система например е контролът по управление и изразходване на ресурси на патрулната постова дейност, каквато по времето на протестите очевидно значително разширена. 

Подозрения за изтичане на информация от службите към протестиращите се появиха по време на т. нар. "нощ на белия автобус" през юли 2013 г., когато беше направен опит депутати да бъдат изведени с автобус през множеството от протестиращи хора, обградили Народното събрание. Тогава протестърите действаха организирано, за да не дадат възможност на блокираните в парламента депутати да напуснат сградата. В последвалия анализ от МВР допуснаха, че някой от сградата е известил протестиращите за автобуса и маршрута му. 

Дали разследването на "Вътрешна сигурност" е било породено от това подозрение, засега никой не коментира. Главният прокурор Сотир Цацаров беше лаконичен, съобщавайки тази седмица, че "темата, свързана с т. нар. "Червеи", е тема на прокуратурата далеч преди тя да стане тема на членове на парламента или министри, т.е. тя да получи медийното огласяване, каквото получи". Запитан от колко време прокуратурата разследва този случай, Цацаров каза: "Откогато сме започнали разследването и откогато сме констатирали съответно нарушение на закона – няма да получите повече подробности."

Що се отнася до категоричността на твърдението, че не са подслушвани протестъри, тя бе доказана от проверка на Националното бюро за контрол над специалните разузнавателни средства. Разработката "Червеи" не е била насочена срещу граждани, заяви шефът на бюрото Бойко Рашков. Това научиха и в Комисията за контрол на спецслужбите и СРС-тата, където Рашков беше привикан за изслушване този четвъртък. Стана известно, че при проверката на бюрото са открити осем нарушения, като МВР-шефът Вучков уточни, че цялата информационна система на министерството е била с "отворени врати и без пазач" в резултат на даденото от съда разрешение за контрол. Бюрото досега държи на имиджа си на независим контролен орган, който се нрави дори и на педантичния Брюксел. Резултатите от проверката му ни приближават до мига на истината, когато ще стане ясно кой и защо вдига плашилото на СРС-тата. 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст