Никой обаче няма да изсипе тези пари тук, ако не се подготвят качествени проекти. Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева в Монтана по повод 258 млн. евро, отпуснати от ЕС по програма за граничните региони между България и Румъния.
Тя обясни, че финансирането от страна на Европейския съюз по програмата е близо 216 млн. евро по линия на Европейския фонд за регионално развитие и над 42,7 млн. евро ще бъде национално съфинансиране, предоставено от двете държави.
Програмата Interreg ще функционира чрез шест приоритетни оси, като финансовото разпределение на средствата е: Транспорт – 38%, Околна среда – 25%, Превенция на риска – 19%, Заетост – 7%, Институционално сътрудничество – 5% и Техническа помощ – 6%.
„Това, което искаме ние като държава от ЕК, трябва да дадем на Северозапада като регион в България”, подчерта Кунева и добави, че държавата не може да замести усилията на предприемчивите, а само да ги подпомогне.
„Важно е при тази помощ да не се нарушават правилата за държавна помощ на територията на ЕС, подчерта Кунева и каза, че страната не може да фокусира европейските си програми само върху туристически, земеделски или други секторни проекти, а върху балансирани индустриални проекти, каквато е политиката на ЕС в тази посока”, добави тя.
По думите на вицепремиера максималният процент европейски средства от ЕС към страните е с таван до 4 %, като тя обясни, че България е сред страните с най-голяма подкрепа, близо до 4-те %.
Кунева съобщи също така, че скоро ще бъде обявен списък с административните пречки, лошо законодателство или излишни закони, които управляващите и Реформаторският блок ще решават с цел да се подобри бизнес-средата. „Това е разчистване на пътя на бизнеса през правната рамка и стимули за привличане на инвеститорите, което ние ще направим”, поясни Кунева.
Тя подчерта, че приветства насочената грижа към Северозапада, със специален фокус върху привличане на инвестиции в региона, която министър Лукарски и екипът му провеждат, като добави, че той е поел икономиката в много трудна година на бюджетен дефицит, сериозни проблеми в образованието и здравеопазването, икономическа криза, предсрочни избори и след период на политическа нестабилност.