Забраната за износ на дървесина няма да реши проблема с незаконната сеч, призна министърът на земеделието Десислава Танева пред бТВ. Според нея той е основно в контрола и в събираемостта на глобите. Миналата седмица ГЕРБ и Патриотичният фронт поотделно внесоха предложения за тримесечен мораториум за износа на необработена дървесина към страни от Европейския съюз и трети страни извън ЕС. За тези три месеца трябва да се подготвят законови промени срещу незаконната сеч.
"Ние ще изпълним всяко решение, което вземе българският парламент, но без да се приложат мерките, които министерството взима, всяко друго решение може да изглежда по-добро, но няма да има ефект", коментира Танева.
"Какво означава мораториумът – България годишно добива 6.4 млн куб. м дървесина. 900 хил. куб. м. дървесина се изнасят за Турция и Гърция, което прави около 16%. Предложенията за мораториум засягат именно тези 16%, а трябва да си зададем въпроса какво се случва с останалите", обясни земеделският министър.
По думите й проблемът с незаконната сеч е в контрола и в зависимостите на местно ниво.
"Колкото са по-малки населените места, колкото са по-бедни районите, зависимостите между горските инспектори, които трябва да контролират незаконната сеч, и местните власти, е толкова по-голяма. Затова от януари насам сме отделили два пъти повече ресурс за контрол", каза Десислава Танева.
По думите й обаче няма как проблем, който се вихри в последните близо 30 години да бъде решен за 30 дни.
Според нея е пресилено да се каже, че политическата система и лобита са част от проблема с незаконната сеч. "Част от властта – местна, централна, които вероятно са с интереси в този сектор, сигурно имат значение. Смяната на властите сигурно има значение. Факт е, че битката с незаконните сечи може да бъде само като пакет от мерки", заяви министърът.
За последната година са наложени санкции за общо над 1.3 млн. лв., а за последните 2 месеца, откакто са създадени новите екипи за контрол на сечта, са направени 18 хил. проверки, задържани са около хиляда души и са издадени над 1000 акта. "Но на много от нарушителите няма какво да им вземеш", обясни още тя и каза, че ще се предложат промени и в тази насока.
Десислава Танева изтъкна, че сред мерките на земеделското министерство за справяне с незаконната сеч е въвеждането на електронна система за контрол на наличностите дървесина в складовете и отчитането на движението на добива, новото маркиране на дървесината, както и мобилните екипи, които вече контролират по места.
"Единственият начин за справяне с проблема е въвеждане на системи за контрол, които минимизират влиянието на отделния човек – инспектор, кмет и т.н.", смята министърът.