Мегапроектът "Дестинация Рила" да бъде рестартиран, настоява френският бизнес. Това стана ясно след срещата на икономическия министър Божидар Лукарски с представители на френските и германските компании у нас. Проектът стана известен в края на 2013 година при предишното правителство на Пламен Орешарски, но в последствие беше замразен. Той е на стойност 600 млн. евро и предвижда изграждането на огромен ски и голф комплекс върху 8000 хектара между Говедарци и Сапарева баня с хотелска база от 20 хил. легла.
Идеята на българо-френският проект е да бъдат изградени ски център със 155 километра писти, аква център, голф център, както и 80 други видове занимания за туристи. Целта е курортът да работи през всички сезони и да посреща над 200 хил. посетители годишно. За сравнение – във всички ски курорти в България почиват около 330-350 хил. туристи на година.
Различното между този проект и останалите ски дестинации у нас – Банско, Боровец и Пампорово е, че идеята на инвеститорите е хотелската база и инфраструктурата да се управлява от един собственик.
"Това не е просто проект за изграждането на един нов ски курорт, а идея за развитие на българския туризъм", изтъкна председателят на Френско-българската търговска и индустриална камара Стефан Дюлае. Той обяви, че съвсем скоро министър Лукарски ще бъде запознат с актуалното досие на проекта, така че той да бъде рестартиран. Причината да бъде замразен е, че по време на предишното правителство французите не могли да напреднат по технически причини, тъй като засяга както Министерството на околната среда и водите, така и Министерството на туризма.
Иначе по време на срещата около 100 водещи компании от Франция и Германия са представили своите проблеми пред българския министър. Един от поставените въпроси е бил за двойното данъчно облагане между гражданите на България и Франция, който предстои да бъде решен скоро. Обсъждани са били и промени в ключови закони, сред които Търговският закон и Законът за публично-частните партньорства, както и въпросът как френските и германските инвеститори могат да участват чрез съвместни проекти с български фирми в усвояването на средства от новата оперативна програма "Конкурентоспособност".
Икономическият министър подчерта, че сред основните проблеми на чуждите инвеститори у нас всъщност е правната несигурност. "Затова в последните месеци правителството работи именно за постигане на стабилност, а след това идва ред и на реформите", обеща Божидар Лукарски.
"Стабилността вече е факт", призна от своя страна Стефан Дюлае и допълни, че едно от най-големите притеснения пред чуждите инвеститори в последните месеци е била "непридвидимата смяна на правителствата". "За да привлече повече инвеститори, първо страната ни подобри имиджа си в чужбина", смята управителят на Германо-българската търговско-промишлена камара Митко Василев.